Osrednja tema včerajšnjega javnega posveta, ki ga je v Ljubljani pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, je bila dolgoročna podnebna politika Slovenije.
Okvir dolgoročne podnebne politike Slovenije (ODPP) je 23. maja 2019 podprla tudi vlada in s tem potrdila, da gre za najpomembnejši strateško razvojni projekt Slovenije po osamosvojitvi, ki zajema prestrukturiranje in bo zanj potreben najširši konsenz politike, gospodarstva in družbe kot celote.
Na prvem javnem posvetu o prihodnji podnebni politiki Slovenije, ki ga je vodil državni sekretar na MOP Marko Maver, je sodelovalo preko 60 udeležencev iz nevladnih vrst, energetskega sektorja, znanstvene sfere, kmetijstva in gospodarstva, kar pomeni, da se v Sloveniji začenja javna razprava o prihodnji podnebni politiki.
Po sporočilu Ministrstva za okolje in prostor je bil namen posveta določiti okvir za dolgoročno podnebno politiko Slovenije, katerega cilj je v skladu z evropskimi podnebnimi cilji prestrukturiranje Slovenije v ogljično nevtralno družbo do leta 2050. MOP se zaveda, da je treba za dosego tega postaviti ambiciozen, a uresničljiv okvir, ki bo določal politike prihodnjih desetletij s področja okolja, energije in kmetijstva in bo vključeval tudi predloge najširše javnosti.
Kot je na prvem posvetu poudaril minister Simon Zajc, je boj proti podnebnim spremembam dolg in zahteva, da sodelujemo vsi. Cilj dolgoročne podnebne politike je zagotoviti okolju in podnebju prijazen in zdrav planet.
»Največji izziv je sodelovanje vseh. Vemo, da je težko uskladiti že dve ministrstvi, tukaj pa bo šlo za usklajevanje vseh ministrstev, gospodarstva in dejanj vsakega posameznika. A mislim, da drugih opcij, kot da gremo proti temu cilju, nimamo več. To je motivacija, zaradi katere sem optimist, da nam bo uspelo,« je dejal minister.
Kaj bo zasledovala dolgoročna podnebna politika Slovenije
Sledila bo ciljem Pariškega sporazuma, znanstvenim dognanjem, predvsem Medvladnega odbora za podnebne spremembe Združenih narodov in številnih drugih znanstvenih institucij, sklepom in dokumentom na ravni EU, vključno s Sporočilom Evropske komisije »Čist planet za vse: Evropska strateška dolgoročna vizija za uspešno, sodobno, konkurenčno in podnebno nevtralno gospodarstvo«, na osnovi katere bo v letu 2020 pripravljena in sprejeta EU dolgoročna podnebna strategija za obdobje do 2050.
V okviru dolgoročne podnebne politike Slovenije so predvideni naslednji temeljni stebri: določitev podnebnih ciljev; priprava zakona o podnebni politiki; priprava dolgoročne podnebne strategije za obdobje do leta 2050; priprava 5-letnih podnebnih načrtov na podlagi 5-letnih ogljičnih proračunov in 5-letnih programov za prilagajanje na podnebne spremembe (v povezavi s trenutno 10 letnimi cikli za pripravo nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov); določitev državnega podnebnega dneva; ter imenovanje neodvisnega znanstveno-strokovnega sveta za podnebne spremembe kot pomoč vladi pri pripravi ogljičnih proračunov in priporočil glede izvajanja podnebnih ciljev in ukrepov v Sloveniji.
V smeri proaktivnega reševanja evropske in svetovne podnebne krize
ODPP bo zaradi svoje dolgoročne naravnanosti do leta 2050 določal ambiciozno, toda uresničljivo razvojno vizijo - usmeritev - pot Slovenije do sredine tega stoletja v smeri proaktivnega reševanja evropske in svetovne podnebne krize. K tem prizadevanjem mora Slovenija prispevati svoj pošten delež. Hkrati je treba Slovenijo narediti okoljsko in podnebno spet zdravo. Svoja prizadevanja in cilje za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov do leta 2050 ter prilagajanje na podnebne spremembe mora Slovenija hkrati pošteno porazdelili med sedanje in prihodnje generacije.
Omenjeni projekt bo odprl številne ideje ter inovativne pobude za pospešeno prestrukturiranje gospodarstva, za investiranje v smeri doseganja ničelne neto stopnje emisij toplogrednih plinov; za prestrukturiranje sektorja energetike na obnovljive vire energije, prehod na trajnostno mobilnost, uporabo zdrave prehrane; seveda hkrati ob pravični tranziciji zaposlenih ter dvigu motivacije za pravočasno spremembo življenjskega sloga, ravnanja družbe in slehernega od nas na poti podnebne in okoljske ozdravitve planeta ter zelenega razvoja. (mj)