V ApE ponovno opozarjajo, da kvote za OVE sigurno ne vodijo v konkurenčnost, zniževanje odkupnih cen pa zagotovo.
Tako kot velja v razvitih državah, v Agenciji za prestrukturiranje energetike (ApE) zagovarjajo stališče, da je spodbujanje učinkovite rabe energije (URE) in obnovljivih virov energije (OVE) opravičljivo le, če se s tem krepi konkurenčnost domače industrije in gospodarstva.
Direktor ApE Franko Nemac je glede uvajanja kvot za OVE v povezavi s predlaganimi spremembami v noveli Energetskega zakona izrazil kritično stališče že jeseni leta 2012. Kot ugotavlja, se na tem področju od lani pa vse do danes, ko predlog novele EZ prehaja v medresorsko obravnavo, ni nič spremenilo na bolje.
»Julija 2012 je država znižala odkupne cene za sončne elektrarne za 23 odstotkov, decembra 2012 še za nadaljnjih 30 odstotkov in sedaj vsak mesec po 2 odstotka. Verjetno se sedaj še zaključujejo projekti, ki so bili začeti pred spremembami, nihče v Sloveniji pa nima pregleda nad tem, kaj se dogaja z investiranjem v nove sončne elektrarne. Za ostale OVE so stvari ostale nespremenjene.
Če sem prav informiran, naj bi vlada obravnavala spremembe Energetskega zakona prav v tem času. Z varianto EZ, ki sem jo videl, je uvajala letne razpise JARSE za OVE. Menim, da gre za nadaljnje omejevanje in še večjo birokratizacijo sistema. S tem se ne rešuje že sprejetih podpor, ki so bile odobrene za 15 let.
Torej, če danes za shemo potrebujemo 100 milijonov evrov, bomo enaka sredstva potrebovali še 15 let (skupaj 1,5 milijarde evrov) tudi, če podpore za nove objekte povsem ukinemo. Z zakonom se skuša nekaj neuspešno gasiti. Nihče pa nič ne dela na tem, da bi spodbujali proizvodnjo opreme za URE in OVE v Sloveniji in kreirali gospodarski razvoj in delovna mesta,« je prepričan Nemac.
Kot je ob tem še poudaril, so podpore upravičene samo, če se bo država pri uvajanju URE in OVE osredotočila predvsem na proizvodnjo opreme ter podpiranje raziskovalnih inštitucij in s tem povezanih storitvenih dejavnosti, tako za slovenski kot svetovni trg. (mj)