Energetika

Brez prilagajanja novo nastalim razmeram ne bo šlo

SDH in HSE z dopisom pojasnjujeta svojo neudeležbo na izredni seji občin Šoštanj, Velenje in Šmartno ob Paki na temo TEŠ.
Brez prilagajanja novo nastalim razmeram ne bo šlo

Kot sta zapisala, njuna udeležba ni primerna, niti ni v duhu dobrega korporativnega upravljanja družb. Kot navajata, je HSE znatno obremenjena s krediti, ki jih je treba vrniti, zato poslovanje skupine HSE prilagajajo novo nastalim razmeram na energetskem trgu. Skupina se tako racionalizira, optimizira, razdolžuje, vse v želji po finančno vzdržnem poslovanju. Tako TEŠ kot tudi skupina PV aktivno izvajata zelo zahteven načrt finančnega in poslovnega prestrukturiranja.

Pojasnjujeta, da je bilo poslovanje skupine HSE, s poudarkom na investiciji v blok 6, v zadnjem obdobju pod drobnogledom kar nekaj uradnih institucij. Tako je med drugim je Računsko sodišče preverjalo obvladovanje denarnih tokov skupine HSE zaradi investicije v blok 6 in izdalo odločbo - Revizijsko poročilo, v katerem je med drugim skupini HSE naložilo izvedbo popravljalnih ukrepov in podalo več priporočil.

Skupina HSE tako izvaja finančno politiko, ki zagotavlja optimalen način poslovanja na področju obvladovanja obveznosti in terjatev, financiranja in investiranja, upravljanja s finančnimi tveganji in sodelovanja s finančnimi institucijami. Cilj skupine je, da za svoje poslovanje zagotovi ustrezen kapital in sredstva glede na ročnost, obseg in vrste poslov, ki jih opravlja, ter obvladuje tveganja, ki jim je izpostavljena. Zaradi velikih potreb po dodatnih finančnih virih za izvedbo razvojnih projektov bo skupina HSE tudi v prihodnje posebno pozornost namenila zagotavljanju likvidnosti in solventnosti vseh družb v skupini.

Poudarjata, da bo zaradi velikih potreb po dodatnih finančnih virih za izvedbo razvojnih projektov skupina HSE tudi v prihodnje posebno pozornost namenila zagotavljanju likvidnosti in solventnosti vseh družb v skupini. Pomembno izhodišče za izvajanje ukrepov na finančnem, poslovnem, razvojnem, kadrovskem, organizacijskem, informacijskem in investicijskem področju predstavlja državna politika na področju energetike, ki s svojimi strateškimi odločitvami bistveno vpliva na poslovanje družb. V Odloku o strategiji upravljanja kapitalskih naložb države, v kateri je družba HSE prepoznana kot strateška naložba RS, je med drugim zapisana tudi racionalizacija stroškov v skupini PV in TEŠ ter možnost kapitalskega povezovanja družb TEŠ in PV v enovito družbo s ciljem racionalizacije stroškov poslovanja.

Program presežnih delavcev bo sprejet v soglasju s socialnimi partnerji 

Glede reorganizacije in sistematizacije v družbi TEŠ sta zapisala, da je bila v družbi TEŠ 29. februarja letos sprejeta odločitev o prestrukturiranju in reorganizaciji poslovnih procesov, ki bo predvideno stopilo v veljavo 1. aprila letos. Razlog za to je med drugim ta, da delodajalec že od 1. januarja dalje dejavnost proizvodnje električne in toplotne energije opravlja zgolj v proizvodnji enoti bloka 6 in z dvema plinskima turbinama. V omejenem obsegu (če bodo izpolnjeni pogoji - odobritev banke EIB glede izjeme) se bo proizvodnja električne in toplotne energije opravljala tudi v proizvodni enoti bloka 4.

Prav tako je od 1. januarja dalje je zaustavljena proizvodnje v bloku 5, saj brez tehničnih prilagoditev blok 5 ne dosega strožjih okoljevarstvenih zahtev (nižje emisijske vrednosti). Na podlagi analiz poslovanje bloka 5 ni ekonomsko upravičeno, v primeru obratovanja pa zahteva tudi investicijo v višini več kot 10 milijonov evrov, ki je ni mogoče zaključiti prej kot v drugi polovici leta 2017. Ne nazadnje pa so slabi poslovni rezultati (leti 2014 in 2015 je TEŠ zaključil z negativnim poslovnim rezultatom) dodaten razlog za sprejem odločitve o finančnem in poslovnem prestrukturiranju, ravno tako tudi načrtovana izguba iz poslovanja za leto 2016.

Kot posledica zmanjšanega obsega poslovanja in dejavnosti je TEŠ sprejel novo organizacijsko strukturo opravljanja poslovnih dejavnosti, to pa pomeni tudi ukinitev več delovnih mest, tako v tehničnem kot tudi v podpornem sektorju. Ugotovljeno je bilo, da bo na podlagi nove organizacije delodajalec odpovedal pogodbo 234 delavcem, vendar bo najmanj 59 delavcem ponudil nove pogodbe o zaposlitvi za ustrezno delo, za preostale presežne delavce, pa pričakujejo da bo TEŠ lahko ponudil približno 100 delovnih mest, vendar za drugo delo.

Zato je bilo 11. marca organizirano skupno posvetovanje s socialnimi partnerji glede nameravane redne odpovedi pogodb o zaposlitvi večjemu številu delavcev. Istega dne je bil izveden tudi sestanek z Zavodom za zaposlovanje iz Velenja, na katerem so sogovornike seznanili s celotno situacijo in predvidenimi ukrepi za omilitev škodljivih posledic prenehanja pogodb o zaposlitvi. TEŠ je tako 15. marca s strani Sindikata TEŠ prejel predloge kriterijev ugotavljanja presežnih delavcev.

Pojasnjujeta, da bo na podlagi teh kriterijev še ta mesec pripravljen Program presežnih delavcev, še prej pa bo usklajevan na skupnem posvetovanju s socialnimi partnerji, predvsem iz razloga zmanjševanja škodljivih posledic odpovedi pogodb. V mesecu aprilu, bo predvidoma sprejet tudi dokončni Program presežnih delavcev.

Glede izvajanja načrta finančnega in poslovnega prestrukturiranja v skupini PV sta HSE in SDH zapisala, da je Skupina PV v zadnjem letu pričela z intenzivnim izvajanjem načrta finančnega in poslovnega prestrukturiranja. Strategija družbe je usmerjena v izvajanje ključne dejavnosti, to je pridobivanje energenta.

Skupina PV se mora dezinvestirati in racionalizirati svoje poslovanje. Izpostavljata, da poseben problem v skupini PV, tako kot v celotni skupini HSE, predstavljajo delavci, ki so izpolnili pogoje za upokojitev. Z njimi potekajo intenzivni razgovori. Prave spremembe na tem področju pa bodo prinesle izvedene aktivnosti na področju reorganizacije delovnih procesov in uvedbe nove sistemizacije delovnih mest. Po trenutno znani dinamiki načrtovane proizvodnje električne energije ima PV v letu 2016 približno pet milijonov evrov likvidnostnega primanjkljaja. Zagotavljanje manjkajočih sredstev načrtujejo skozi samo prestrukturiranje celotne skupine PV - uporaba sredstev iz naslova dezinvestiranja za poplačilo terjatev v skupini in refinanciranje nekaterih kreditov, ki so bili pridobljeni za namene pridobitve nepremičnin, ki so predmet dezinvestiranja.

Po njunem prepričanju sta obe družbi, TEŠ in PV, neločljivo povezani in ena brez druge ne moreta preživeti. Obe poslujeta s spoštljivo dolgoletno tradicijo v lokalnih skupnostih in obe se spreminjata. Postavljeni sta v zelo zahtevno poslovno in finančno okolje. V tem okolju so se spremenili ključni parametri poslovanja, zato se mora temu prilagoditi tudi skupina HSE. Konkurenca na trgu primerljivih termo objektov kupuje premog po bistveno nižjih cenah, kot jih ima na razpolago HSE, praktično na dvorišču elektrarne. Pričakovanja po nižanju tako fiksnih kot tudi variabilnih stroškov poslovanja so tako povsem nujna.

Vizija prihodnjega poslovanja skupine HSE je jasno zastavljena. Sledijo poglavitnim strateškim smernicam, ki omogočajo trajnostni razvoj skupine HSE. Začeli so in intenzivno nadaljujejo z racionalizacijo in optimizacijo poslovanja skupine HSE, poleg tega bodo še večjo pozornost namenjali iskanju dodatnih sinergij znotraj skupine ter konsolidaciji poslovnih procesov na nivoju skupine HSE. Prestrukturiranje bodo izvedli na vseh ključnih področjih: finančnem, poslovnem, kadrovskem in organizacijskem in z njim realizirali: finančno konsolidacijo, poslovno učinkovitost, kadrovsko optimalnost ter organizacijsko fleksibilnost.

Kot še poudarjata, so postopki reorganizacije poslovanja družb so zahtevni in nujni. Vsi postopki in ukrepi se bodo še naprej izvajali v dialogu s socialnimi partnerji, ki so v tem procesu edini in pravi sogovornik. Poleg socialnih partnerjev pa bo za izvedbo nekaterih aktivnosti potreben tudi konstruktiven dialog z lokalno skupnostjo.

Polona Bahun
O avtorju