Do 27. februarja poteka javna razprava o Instrumentu za povezovanje Evrope 2014-2020 (CEF).
CEF je finančni sklad, ki je bil vzpostavljen leta 2014 z namenom spodbuditi naložbe na področju vseevropskih omrežij in potencirati financiranje iz javnega in zasebnega sektorja, pri čemer bi se povečala pravna varnost in spoštovalo načelo tehnološke nevtralnosti. Instrument bi moral omogočiti, da se v celoti izkoristijo sinergije med prometnim, telekomunikacijskim in energetskim sektorjem, kar bi povečalo učinkovitost ukrepanja EU in omogočilo optimizacijo stroškov izvajanja.
V programskem obdobju 2014–2020 program CEF razpolaga s proračunom v višini okoli 30 milijard evrov, od tega je za področje energetike (energetska infrastruktura, zanesljiva in varna oskrba z energijo, razvoj novih tehnologij za pridobivanje električne energije iz obnovljivih virov) predvidenih več kot pet milijard evrov.
EU za doseganje pametne, trajnostne in vključujoče rasti ter spodbujanje ustvarjanja novih delovnih mest v skladu s cilji strategije Evropa 2020 potrebuje namreč sodobno in zelo zmogljivo infrastrukturo, ki bo prispevala k povezovanju in združevanju EU ter vseh njenih regij, v prometnem, telekomunikacijskem in energetskem sektorju. Te povezave bi morale prispevati k izboljšanju prostega pretoka oseb, blaga, kapitala in storitev. Vseevropska omrežja bi morala olajšati čezmejne povezave, spodbuditi večjo ekonomsko, socialno in teritorialno kohezijo ter prispevati h konkurenčnejšemu socialnemu tržnemu gospodarstvu in boju proti podnebnim spremembam.
Javna razprava, ki je namenjena oceni izvajanja tega instrumenta, se bo zaključila 27. februarja.