Energetika

Cena plina za gospodinjstva v prvem letošnjem četrtletju višja, elektrike pa nižja

V prvih treh letošnjih mesecih se je plin za gospodinjstva podražil za 16 odstotkov, električna energija pa pocenila za 27 odstotkov.

Cena plina za gospodinjstva v prvem letošnjem četrtletju višja, elektrike pa nižja

Po podatkih državnega statističnega urada so morala slovenska gospodinjstva v povprečju za zemeljski plin odšteti 0,068 evra za kWh, kar je bilo za 16 odstotkov več kot v zadnjem četrtletju lani. Precej več kot konec lanskega leta so morali na začetku tega za oskrbo z zemeljskim plinom odšteti tudi negospodinjski odjemalci, pri čemer je povprečna cena brez davka na dodano vrednost v prvem letošnjem četrtletju dosegla 0,060 evra za MWh in bila tako za 22 odstotkov višja kot v zadnjem lanskem četrtletju.
Na drugi strani smo bili na začetku leta priča občutnejši pocenitvi električne energije, pri čemer je bila povprečna cena električne energije za gospodinjske odjemalce v prvem letošnjem četrtletju nižja za 27 odstotkov in je znašala 0,116 evra za kWh. Povsem drugačna slika pa je bila v navedenem obdobju za negospodinjske odjemalce, ki so se soočili z kar 45-odstotno podražitvijo, pri čemer je povprečna cena električne energije za negospodinjske odjemalce brez davka na dodano vrednost znašala 0,155 evra za kWh. 
Kot so še zapisali na Statističnem uradu, so na cene zemeljskega plina in električne energije v prvem četrtletju 2022 deloma vplivali tudi sprejeti ukrepi za omilitev posledic vpliva visokih cen energentov, s katerimi so se začasno znižali ali odpravili določeni prispevki.
 


 

Brane Janjič
O avtorju