Energetika

Cene električne energije za gospodinjstva višje, za industrijo nižje

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je objavilo uradno statistiko cen električne energije za drugo četrtletje leta 2014.
Cene električne energije za gospodinjstva višje, za industrijo nižje

Končna maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca na nacionalnem nivoju je v drugem četrtletju leta 2014 znašala 161,03 evra/MWh in je bila za 0,3 odstotka višja kot v enakem obdobju leta 2013. Glede na prvo četrtletje 2014 pa se je maloprodajna cena povišala za 1,1 odstotka.

Razlog za spremembo maloprodajne cene so višje dajatve za namene energetike (prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz OVE in SPTE ter prispevek za povečanje energetske učinkovitosti), ki so se za povprečnega gospodinjskega odjemalca v opazovanem obdobju enega leta povišale za 4,5 odstotka. Na spremembo končne cene je vplivalo tudi povišanje davčne stopnje DDV s 1. julijem 2013, ki je za povprečnega gospodinjskega odjemalca pomenilo takojšnje 1,7-odstotno povišanje maloprodajne cene.

V opazovanem obdobju enega leta se je cena dobave električne energije, ki se določa po tržnih načelih s strani dobaviteljev, znižala v povprečju za 4,8 odstotka, cena za uporabo omrežja, ki je regulirana in enaka za celotno področje države, pa je bila višja za 0,8 odstotka.

V drugem četrtletju 2014 je delež cene za dobavo energije, ki pripada dobavitelju, v strukturi končne cene znašal 44,2 odstotka, delež cene za uporabo omrežja pa 42,2 odstotka. Delež dajatev v energetiki in trošarina sta znašala skupaj 13,6 odstotka končne maloprodajne cene.

Končna maloprodajna cena za povprečnega industrijskega odjemalca na nacionalnem nivoju je v drugem četrtletju leta 2014 znašala 102,39 evra/MWh in je bila za 7,8 odstotka nižja kot v enakem obdobju leta 2013. Glede na preteklo četrtletje se je maloprodajna cena znižala za 7,2 odstotka.

Razlog za nižje maloprodajne cene so spremembe pri dajatvah za namene energetike, ki so se v obdobju enega leta v povprečju znižale za 26,3 odstotka, predvsem prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz OVE in SPTE. Na spremembo končne cene je vplivalo tudi povišanje davčne stopnje DDV s 1. julijem 2013, ki je pomenilo takojšnje 1,7-odstotno povišanje maloprodajne cene za povprečnega industrijskega odjemalca.

V obdobju enega leta se je cena dobave energije kot tržna kategorija v pristojnosti dobaviteljev znižala v povprečju za 8,6 odstotka, regulirana cena za uporabo omrežja pa v povprečju za štiri odstotke.

V drugem četrtletju 2014 je delež cene za dobavo energije, ki pripada dobavitelju, v strukturi končne cene znašal 62,4 odstotka, delež cene za uporabo omrežja pa 24,4 odstotka. Delež dajatev v energetiki in trošarina sta skupaj znašala 13,2 odstotka končne maloprodajne cene. (pb)

Polona Bahun
O avtorju