Mednarodna primerjava cen električne energije kaže, da ta v Sloveniji dosega približno 80 odstotkov povprečja v EU.
Povprečna cena električne energije za industrijo brez davka na dodano vrednost se je v Sloveniji v drugem letošnjem četrtletju znižala za sedem odstotkov, na 8 EUR/100 kWh. Cene električne energije za gospodinjstva pa so se v istem obdobju rahlo zvišale, saj je povprečna maloprodajna cena električne energije za gospodinjstva v drugem četrtletju 2014 znašala 16 EUR/100 kWh, kar je bilo za odstotek več kot v prejšnjem četrtletju.
Mednarodna primerjava cen električne energije za drugo polletje leta 2013 pa kaže, da je cena električne energije za gospodinjstva (skupina Dc, z vsemi davki) v Sloveniji znašala 82 odstotkov povprečja v EU-28, za industrijo (skupina Ic, brez DDV) pa 80 odstotkov povprečja v EU-28.
Še naprej je zaznati tudi padanje cen zemeljskega plina, pri čemer so gospodinjstva za 1 Sm3 zemeljskega plina v drugem letošnjem četrtletju morala odšteti 0,70 EUR, kar je bilo za odstotek manj kot v prvem četrtletju. Znižale so se tudi cene zemeljskega plina za industrijo in to že osmo četrtletje zapored. Tako se je povprečna cena zemeljskega plina za industrijo brez davka na dodano vrednost od začetka leta znižala še za odstotek in je v drugem četrtletju dosegla 0,41 EUR/Sm3. Še večji padec cen je bilo zaznati v zadnjem letu, in sicer za 10 odstotkov, v zadnjih dveh letih pa so se cene plina za industrijo znižale kar za 24 odstotkov.
Kljub znižanju cen zemeljskega plina za industrijo, te še vedno presegajo evropsko povprečje za 18 odstotkov. Cena zemeljskega plina za gospodinjstva pa je prvič po letu 2007 v drugem polletju leta 2013 padla pod povprečje v EU-28 na 94 odstotkov. (bj)