Kot kaže statistika reprezentativnih cen zemeljskega plina za gospodinjske in negospodinjske odjemalce na maloprodajnem trgu Slovenije za leto 2021, je maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca lani znašala nekaj manj kot 56 evrov za MWh in se je v obdobju enega leta znižala za 2 odstotka, za povprečnega negospodinjskega odjemalca pa je znašala dobrih 44 evrov, kar je bilo za 31 odstotkov več kot leta 2020.
Podrobnejši razrez strukture končne povprečne cene zemeljskega plina za gospodinjstva kaže, da se je tržna cena v enem letu v povprečju zvišala za 4 odstotke in dosegla 47,3-odstotni delež končne cene (26,4 evra za MWh brez DDV), omrežnina pa za 12 odstotkov in dosegla 22,8-odstotni delež (12,7 evra). Delež energetskih in okoljskih dajatev, te se v obdobju enega leta niso spremenile, je znašal 8,8 odstotka (4,9 evra), za trošarino pa je bilo treba v povprečju odšteti 1,8 evra (ta se tudi ni zvišala, njen delež v končni strukturi cene pa je bil 3,1-odstoten). K temu je treba prišteti še davek na dodano vrednost, ki je znašal 18-odstotkov končne cene.
Razrez pri negospodinjskih odjemalcih pa je bil nekoliko drugačen, pri čemer je bila sicer tržna cena enaka in je znašala 26,4 evra za MWh brez DDV, a se je v obdobju enega leta v povprečju zvišala kar za 37 odstotkov (72,8-odstotni delež končne cene). Za 23 odstotkov se je v primerjavi z letom prej zvišala tudi omrežnina in je znašala 5,9 evra (16,3-odstotni delež). Za dajatve je bilo treba odšteti 3,1 evra oziroma za 14 odstotkov več kot leto prej (8,6-odstotni delež), zaračunana trošarina pa je povprečnega negospodinjskega odjemalca obremenila v višini 0,8 evra, kar je bilo za 8 odstotkov več kot leto prej (2,3-odstotni delež).