Energetika

Cene toplote iz distribucijskih sistemov tudi v februarju ostajajo visoke

Najvišjo ceno toplotne oskrbe plačujejo gospodinjstva v občini Ravne na Koroškem, najnižje zneske na računih pa imajo Velenjčani.

Cene toplote iz distribucijskih sistemov tudi v februarju ostajajo visoke
Povprečna struktura primarnih energentov za proizvodnjo toplote v distribucijskih sistemih toplote v izbranih občinah v letu 2020.

Agencija za energijo je objavila poročilo o gibanju cen toplotne oskrbe iz distribucijskih sistemov v slovenskih občinah, v katerem ugotavlja, da se naraščanje cen energije, energentov in emisijskih kuponov CO₂ na veleprodajnih trgih nadaljuje tudi v letu 2022, to pa se odraža tudi v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V devetih izbranih slovenskih občinah, v katerih se iz sistemov daljinskega ogrevanja oskrbuje skoraj 70 odstotkov vseh gospodinjskih odjemalcev toplote, je tako povprečna maloprodajna cena toplote za ogrevanje stanovanjskih prostorov in pripravo sanitarne tople vode za značilnega gospodinjskega odjemalca v večstanovanjski stavbi z letno obračunsko močjo 7 kW in povprečno letno porabo 6,21 MWh v februarju dosegla vrednost 113,47 EUR/MW. To je sicer bilo za skoraj 6 odstotkov manj kot decembra lani in tudi za 0,33 odstotka manj kot januarja letos, a še vedno precej nad ravnmi izpred leta dni. Vzroki za visoke cene toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja ostajajo nespremenjene, in sicer so to visoka prodajna cena energentov, predvsem zemeljskega plina, ter cena emisijskih kuponov CO₂, katerih povprečna prodajna cena je konec januarja dosegla že 88,31 €/tono CO₂.

Po podatkih Agencije ostaja cena toplote za gospodinjske odjemalce najvišja v Ravnah na Koroškem (145,05 EUR/MWh), sledijo pa ji Trbovlje (142,15 EUR/MWh), Jesenice (133,24 EUR/MWh), Ljubljana (124,86 EUR/MWh), Slovenj Gradec (120,32 EUR/MWh), Maribor (116,92 EUR/MWh), Celje (96,06 EUR/MWh), Kranj (91,28 EUR/MWh) in Velenje z občino Šoštanj (86,22 EUR/MWh).
 

 

Brane Janjič
O avtorju