Maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca v Sloveniji se je v obdobju enega leta znižala za 12 odstotkov, za povprečnega industrijskega odjemalca pa za 9 odstotkov.
Po zadnjih podatkih, je končna maloprodajna cena zemeljskega plina za povprečnega gospodinjskega odjemalca v drugem letošnjem četrtletju znašala 0,7011 EUR/Sm3 oziroma 18,5341 EUR/GJ in je tako bila za 1,3 odstotka nižja od maloprodajne cene v prvem letošnjem četrtletju. V obdobju enega leta se je sicer maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega porabnika znižala za 12,1 odstotka. Drugače pa so bile razmere po posameznih segmentih končne cene v drugem četrtletju naslednje.Cena za dobavo zemeljskega plina, ki se določa prosto na trgu, se je znižala za 3,1 odstotka glede na prvo. četrtletje, v obdobju enega leta pa se je v povprečju znižala za 10 odstotkov. V strukturi končne cene je delež cene za dobavo plina v drugem četrtletju znašal 61,5 odstotka.Omrežnina je bila v omenjenem obdobju v povprečju višja za 1,1 odstotka glede na prejšnje četrtletje, v obdobju enega leta pa nižja za 24 odstotkov, pri čemer je njen delež v strukturi končne cene znašal 29,5 odstotka.S 15. aprilom letos je stopila v veljavo višja trošarina na zemeljski plin, ki odslej znaša 0,00184 EUR/Sm3. S 1. junijem pa se je za končne porabnike zemeljskega plina začela obračunavati tudi nova dajatev, in sicer prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije, ki znaša 0,00472 EUR na porabljen Sm3. Zaradi povišanja obeh postavk (dajatve in trošarina) je njun skupni delež v drugem letošnjem četrtletju znašal 9 odstotkov končne maloprodajne cene.
Nižje cene tudi za industrijo
Na področju industrijskega odjema je maloprodajna cena zemeljskega plina za povprečnega industrijskega odjemalca v drugem letošnjem četrtletju znašala 0,5045 EUR/Sm3 oziroma 13,3357 EUR/GJ in je bila nižja za 1,3 odstotka nižja od tiste na začetku leta. V obdobju enega leta se je maloprodajna cena za povprečnega industrijskega porabnika kljub dvigu omrežnine, trošarine in novim dajatvam sicer znižala za 8,9 odstotka. Drugače je bilo tudi na industrijskem odjemu zaznati padanje samih tržnih cen, pri čemer se je ta v drugem četrtletju znižala za dodatna 4,2 odstotka, v obdobju enega leta pa se je v povprečju znižala kar za 15 odstotkov. V strukturi končne cene je delež cene za dobavo plina v drugem četrtletju 72,9 odstotka, delež omrežnine je znašal 14,6 odstotka, delež trošarine in novih dajatev pa 12,5 odstotka. (bj)