Prva črpalna elektrarna v Sloveniji po odpravi napake rotorja spet obratuje.
Pogodbeniki – Konzorcij Rudis, Mitsubishi in Sumitomo, so s preizkusi uspeli dokazati, da je agregat v ČHE Avče sposoben za obratovanje. To pomeni, da prva črpalna elektrarna v Sloveniji od konca aprila spet obratuje.
Kot je za Naš stik povedal direktor družbe Vladimir Gabrijelčič, jih je že septembra 2010 konzorcij Mitsubishi obvestil, da so težave na rotorju in da je možno, da bi prišlo do zaustavitve oziroma skrajšanja življenjske dobe. Na izbiro so jim dali tri rešitve, že sami pa so predlagali zamenjavo rotorja. Na ta način bi bila elektrarna najkrajše obdobje izven pogona.V SENG so se s predlogom strinjali in tudi s tem, da je pogodbenik vsake tri mesece izvajal kontrolo stanja okvare. Napaka je bila med navitji rotorja, kjer so distančniki začeli pokati. Pogodbeniki so takoj pristopili k izdelavi novega rotorja. Lanskega avgusta je kljub kontroli prišlo do preboja na rotorju in tudi delnega poškodovanja statorja. Do konca novembra so odpravili napake na statorju in zamenjali rotor, vendar je v fazi testiranja prišlo do ponovnih težav zaradi prevelikih vibracij. Tako se je zaustavitev z dveh mesecev in pol podaljšala vse do letošnjega aprila.
Gabrijelčič je po sanaciji zadovoljen: »Čeprav je ta tehnologija vrhunska in je navzoče vrhunsko znanje, se zaradi izredno velikih obremenitev kljub temu dogajajo take neprijetnosti. To ni primer samo pri nas, pač pa tudi v tujini. Naša posebnost je, da so za nas zadeve bolj kritične, ker je to edina ČHE in imamo samo en agregat. Pri koncipiranju ČHE sta bila sicer v igri tudi dva, vendar je projektant ugotovil, da bi pri dveh agregatih težko dosegli dobre izkoristke zaradi majhnosti turbine. Odločili smo se za različico spremenljive hitrosti, ki omogoča spreminjanje moči agregata in količine črpanja. Konkretno na Avčah lahko spreminjamo moč v črpalnem režimu do 60 MW. Elektrarna obratuje na 110 kilovoltnem omrežju in to nam omogoča prilagajanje trenutnim obremenitvam v omrežju. S spreminjanjem moči spreminjamo tudi čas obratovanja v črpalnem režimu. Poleg omenjenega pa že sam koncept vzbujalnega sistema omogoča zelo mehko vključitev v omrežje neobčutljivo za druge porabnike. To je pomembno zaradi šibkega omrežja, na katerem elektrarna obratuje. Konzorcij z Rudisom, kot vodečim partnerjem, je res zgledno izvajal odpravo napak. Mitsubishi je dal na voljo najboljše strokovnjake za ugotavljanje in odpravo pomanjkljivosti. Japonci so bolj nezaupljivi, šele ko spoznajo, da imaš veliko znanja, začnejo o zadevi s tabo več razpravljati. Prej smo dobili zgolj suhoparne podatke, kaj bodo naredili, zdaj pa z njimi enakovredno razpravljamo,« je sklenil Gabrijelčič. (vh)