Gradnja daljnovoda 2x400 kV Cirkovce-Pince je v polnem teku, na določenih stojnih mestih pa že poteka montaža jeklenih konstrukcij.
Sistemska operaterja prenosnega omrežja Slovenije in Madžarske sta zaključek izgradnje daljnovoda in pričetek dodeljevanja čezmejnih prenosnih zmogljivosti na meji med Slovenijo in Madžarsko napovedala predvidoma v marcu 2022. Formalen zaključek projekta je predviden za konec leta 2022, ko bodo izvedena vsa zaključna gradbena dela in ureditev krajinske arhitekture, ki je predpisana v skladu z DPN. S tem se bo po letih prizadevanj za izgradnjo manjkajoče povezave Slovenije s prenosnim omrežjem sosednje Madžarske zaključila največja investicija v infrastrukturo prenosnega omrežja v zgodovini družbe ELES, ki je vredna dobrih 150 milijonov evrov.
Izgradnja dvosistemskega daljnovoda 400 kV Cirkovce-Pince je v polnem teku. ELES ima sklenjene in v teku vse pogodbe za izvedbo del ter dobavo visokonapetostne opreme. Gradbena dela se izvajajo na celotni trasi, kjer so že pridobljena delna gradbena dovoljenja, na določenih stojnih mestih pa poteka tudi že montaža jeklenih konstrukcij.
Zaradi epidemije koronavirusa je prišlo do zamika del, ki so bila sicer načrtovana 1. marca lani. Dela na terenu, ki so prilagojena pogojem, ki jih narekujejo ukrepi za obvladovanje epidemije, so se tako začela s šestmesečno zamudo. Zaradi teh nepredvidenih zapletov na projektu je ELES pripravil rebalans terminskega plana izgradnje daljnovoda. Ta predvideva pridobitev končnega gradbenega dovoljenja najkasneje v juliju letos, s čimer bo daljnovod predvidoma zgrajen in pripravljen za poskusno obratovanje v mesecu marcu 2022. To pomeni, da je z marcem 2022 predvidena tudi vključitev slovensko-madžarske meje v evropske projekte oblikovanja enotnega trga z električno energijo in s tem v komercialno dodeljevanje čezmejnih prenosnih zmogljivosti.
Omenjeni daljnovod prinaša številne koristi, in sicer povečanje zanesljivosti delovanja slovenskega elektroenergetskega sistema, povečanje uvoznih zmogljivosti in možnost večje integracije trga z električno energijo v regiji ter lažji dostop do vzhodnih trgov, kar bo dolgoročno prineslo ugodnejše cene električne energije za slovenske odjemalce.
Projekt je bil uvrščen na seznam projektov skupnega interesa in bo iz okvira Instrumenta za povezovanje Evrope prejel nekaj več kot 48 milijonov evrov nepovratnih sredstev, saj gre za interesni projekt več držav.
Kot je dejal generalni direktor madžarskega sistemskega operaterja András Biczók, se zaključuje gradnja manjkajoče povezave s Slovenijo, edino sosedo, ki je bila do sedaj brez neposrednega dostopa. Madžarski del povezave je bil dokončan že pred leti, vzpostavitev te manjkajoče 80-kilometrske povezave pa bo pomemben korak za sistemska operaterja prenosnega omrežja obeh držav pri zagotavljanju oskrbe z elektriko.