V teh dneh na Bledu poteka mednarodni seminar o daljnovodih, ki ga je pripravil Slovenski nacionalni komite CIGRÉ.
Na seminarju o daljnovodih sodeluje večje število strokovnjakov za daljnovode iz širše regije, in sicer iz Slovenije, Italije, Avstrije, Hrvaške, Madžarske, Bosne, Srbije, Črne Gore in od drugod.
Med predavatelji so strokovnjaki svetovnega slovesa, kot so dr. Konstantin Papailiou iz Švice, dr. Rob Stephen iz Južne Afrike, dr. Dale Douglass iz ZDA in še nekateri drugi ugledni strokovnjaki s področij nadzemnih vodov, daljnovodnih monitoringov ter oblikovanja daljnovodov.
Danes so na seminarju predstavili več zanimivih strokovnih tem, povezanih z modernim oblikovanjem daljnovodov ter vprašanjem, kako oblikovati okolju prijazen nadzemni vod, ki bo hkrati ustrezen tudi po tehnični in ekonomski plati.
Razne oblikovne zamisli
Po besedah predsednika Združenja elektroenergetikov CIGRE in CIRED mag. Krešimirja Bakiča so daljnovodi še vedno ekonomsko najprimernejše rešitve; njihovi vplivi na okolje so rešljivi. Pomemben je tudi njihov videz, ki ga je možno bistveno izboljšati in prilagoditi okolju. Daljnovodi nad 300 kV so problematični zaradi hrupa, zato je potrebno oblikovanje s posebno pozornostjo. Nove oblikovne rešitve daljnovodnih stebrov bistveno izboljšajo estetski videz in sonaravnost. Na tem področju so prvi zaorali ledino na Finskem in to uspešno, kar potrjujejo njihove dobre prakse. Zanimive so tudi oblikovne zamisli v ZDA; nekatere so zelo duhovite, na primer struktura daljnovodnega stebra v obliki Miki Miške blizu Disneylanda na Floridi (na sliki).
Postopki za zamenjavo vodnikov enostavnejši
Kot je med drugim povedal dr. Dale Douglass, so za pridobitev dovoljenj za gradnjo novih nadzemnih vodov tudi v ZDA velike težave, še zlasti za pridobitev tras v naseljenih urbanih območjih. Na srečo se bistveno manj težav pojavlja pri zamenjavi obstoječih vodnikov z visoko temperaturno odpornimi vodniki. Administrativni postopki so namreč enostavnejši in nova dovoljenja niso potrebna, kar je pri taki zamenjavi ena ključnih prednosti.
Postopke pri gradnji daljnovodov precej olajša tudi neposredno komuniciranje elektroenergetskih podjetij s prizadetimi prebivalci prek spletnih strani (on-line). Redno namreč objavljajo vse podatke, ki so povezani z nameravanim posegom, vgrajevanjem vodnikov, tehnologijo, spremembami itd. Tako je njihovo delovanje v odnosu do prebivalstva izjemno transparentno.
Visokokakovostni materiali za vodnike HTLS
V ZDA je trenutno najbolj v uporabi visoko temperaturni nizko povesni vodnik (HTLS), to je vodnik s tako imenovanim mehko vlečenim aluminijem, ki zdrži temperature tudi do 200 stopinj celzija. Poleg tega v ZDA in drugod po svetu vgrajujejo tudi najsodobnejše vodnike s karbonskim in keramičnim jedrom (ACCC in ACCR), vodnike z vrzeljo, ki so izdelani iz aluminija z dodatkom cirkonija (gapped conductors) ter vodnike iz posebnega jekla (invar steel core). Izbor teh vodnikov, ki so zelo dragi, je odvisen od obremenitev ledu in vetra, obstoječih varnostnih višin in zmogljivosti daljnovoda.
V ZDA, Evropi in drugih delih sveta se kažejo težnje, da bi s krajinsko sprejemljivi daljnovodnimi stebri zmanjšali negativen odnos javnosti. Nove tehnologije so sicer že na razpolago, vendar za znatno višjo ceno. Zato se pri tem pojavlja tudi vprašanje, kako bi javnost v posameznih državah sprejela podvojitev stroškov, če bi se odločali za vgradnjo najsodobnejših vodnikov HTLS.
V pripravi nove brošure oziroma navodila
V zvezi z omenjenim dogajanjem še omenimo, da bo od 29. do 30. maja na Bledu zasedala svetovalna skupina za električne karakteristike daljnovodov (CIGRE B2-AG4) pod vodstvom dr. Dala Douglassa. V pripravi so nove brošure, kot so navodila za optimizacijo oblikovanja novih nadzemnih vodov, navodila za konverzije obstoječih AC v DC daljnovode, navodila za nadgradnjo obstoječih daljnovodov itd. (mj)