Gospodarska zbornica Slovenije ob dnevu inovativnosti že tradicionalno podeljuje priznanja za najboljše inovacije, ki je najvišje nacionalno priznanje inovativnim dosežkom slovenskih podjetij. letošnji dogodek je sicer obogatila še strokovna konferenca, ki se je osredotočala na povezovanje in sodelovanje vseh deležnikov v ekosistemu kot ključ za napredovanje Slovenije od zmerne inovatorke do inovacijske voditeljice. Rdeča nit letošnje podelitve je bila »inovacija = ideja x energija2.«
Izbor najboljših inovacij
Regijske zbornice že junija podelijo priznanja najboljšim inovacijam v regijah. Letos so na regijskih zbornicah prejeli 207 inovacijskih predlogov, pri razvoju katerih je skupaj sodelovalo več kot 1.200 inovatorjev. Med prijavljenimi inovacijami prevladujejo produktne, v manjšem deležu pa prijavljajo tudi procesne, trženjske in družbene inovacije. Najboljših 45 inovacij iz vse države se nato poteguje še za priznanja na nacionalni ravni.
Ob dnevu inovativnosti so tako podelili 10 zlatih, 22 srebrnih, 11 bronastih priznanj, dve posebni priznanji za inovacijski izziv ter eno priznanje za prebojno invencijo. Inovacije prihajajo iz različnih panog, med drugim tudi s področja e-mobilnosti in energetike.
Družba SIJ Metal Ravne je prejela zlato priznanje za razvoj specialnih jekel in superzlitin za ITER projekt. V okviru ITER projekta govorimo o izkoriščanju energije močne jedrske sile, ki se sprošča pri zlivanju jeder, ali z drugo besedo o fuzijski energiji. V okviru tega projekta so razvili dve jekli in eno superzlitino nadstandardno velikih dimenzij, pri čemer so jim izboljšali mehanske in korozijske lastnosti ter posledično podaljšali življenjsko dobo in trajnost končnih produktov. Inovacija je edinstvena, ker so bili edini v Evropi zmožni razviti jekli in superzlitino za izdelavo strojnih komponent Tokamak fuzijskega jedrskega reaktorja po zelo zahtevnih standardih in kupčevih specifikacijah. Z razvito tehnologijo so lahko izdelali kovane bloke nadstandardno velikih dimenzij z izboljšanimi materialnimi lastnostmi. Uvedena tehnologija predstavlja preboj na razvojnem področju specialnih zlitin v podjetju. Izdelati jim je uspelo tako kakovostnen material, da so strojnim komponentam podaljšali življenjsko dobo in na ta način prispevali k trajnostni rabi ter posledično nižjemu ogljičnem odtisu družbe in v okolje. S tem so pridobili ugled in prepoznavnost, uvrščeni so bili tudi na seznam uradnih dobaviteljev za ITER projekt.
Družba Gen energija je prejela srebrno priznanje za interaktivno simulacijo delovanja NEK, ki je namenjena spodbujanju in krepitvi energetske pismenosti. To je spletno orodje, ki omogoča izobraževanje na daljavo različnim skupinam zainteresiranih, predvsem mentorjem in učencem, ki sodelujejo na vseslovenskem ozaveščevalnem projektu in tekmovanju Mladi genialci. Hkrati omogoča širjenje, dostopnost informacij o jedrski energiji in tehnologiji preko svetovnega spleta. Predstavlja zelo atraktiven in sodoben način prenosa znanja na mlade in omogoča, da jih uspešneje navdušijo za tehniško-naravoslovne poklice.
Srebrno priznanje je prejela tudi družba Q Techna, za INVEQ – VERTI mobilni robot za opravljanje vizualne inšpekcije. Za pregledovanje površin in ugotavljanje stopnje degradacije materiala izvajajo vizualno kontrolo VT (ang. visual testing). Tako dobijo vpogled v stanje materiala in površin, ki so predmet pregleda. Na mestih, kjer zaradi premočnega sevanja ali specifičnega okolja dostop ni mogočj je treba uporabiti namenske pripomočke ali daljinsko vodene sisteme. Za tovrstni problem so v podjetju razvili in izdelali mobilnega robota za inšpekcijo jeklenega hrama reaktorske zgradbe v jedrski elektrarni. Izdelava mobilnega robota in postopka za opravljanje vizualne inšpekcije jeklenega hrama reaktorske zgradbe v ozki reži je inovacija, ki je bila vpeljana v proces periodičnih pregledovanj jedrske elektrarne Krško (NEK) v letu 2022. S celotnim procesom od ideje do izdelka – mobilnega robota ter izdelave postopka inovacija omogoča ponudbo nove storitve. Z vsem pridobljenim znanjem in dodano vrednostjo bodo v prihodnosti še povečali dobiček in opravljali kontrole kakovosti, kar je koristna uporaba v družbene namene, saj s tem zagotovijo varno in korektno delovanje elektrarn, industrijskih objektov in ostalih predmetov pregleda.
Srebrno priznanje je prejela tudi družba TAB, kjer so predstavili baterijski modul za shranjevanje energije, posebej zasnovan za domačo uporabo v kombinaciji s fotovoltaiko, z integracijo v sisteme sončnih elektrarn pa spodbuja čisto in trajnostno energijo ter omogoča energetske prihranke in zmanjšanje ogljičnega odtisa.
Družba Mahle Electric Drives Slovenija pa je prejela srebrno priznanje za kompakten visokonapetnostni avtomobilski pogonski električni motor za pogon hibridnih vozil, ki ga odlikujejo nizka masa, visok izkoristek, velika moč ter visoki vrtljaji. Inovacija je odskočna deska za družbo Mahle pri vstopu na trg električnih pogonskih sistemov v avtomobilski industriji.