Energetika

Dan odprtih vrat ARAO

Obiskovalci so prisluhnili predavanju o radioaktivnosti in si ogledali poskuse z viri sevanja.
Dan odprtih vrat ARAO

Agencija za radioaktivne odpadke je v soboto, 18. oktobra 2014, organizirala tradicionalni dan odprtih vrat ARAO. Obiskovalci so pokazali veliko zanimanje za tematiko. Direktor ARAO dr. Tomaž Žagar je novinarjem predstavil rezultate dela in načrte za naslednje obdobje: »V ARAO svoje poslanstvo razumemo v luči uresničevanja trajnostnega razvoja: strokovno in odgovorno moramo poskrbeti za radioaktivne odpadke, ki so posledica družbeno koristnih dejavnosti: energetike, medicine, znanosti, raziskav in industrije, saj kot družba tega bremena ne smemo in ne želimo preložiti na zanamce. Še posebej zato, ker imamo že danes na voljo strokovno znanje in tehnologije, potrebne za izvedbo ustreznih rešitev.«

Obiskovalci so prisluhnili predavanju o radioaktivnosti in si ogledali poskuse z viri sevanja, ki dokazujejo, da proces razpadanja radioaktivnih snovi poteka ves čas tudi vse okrog nas, le da ljudje tega ne moremo zaznati, saj čutila za zaznavanje radioaktivnosti nimamo. Novost v Infocentru je naprava, imenovana »meglična celica«, ki naredi radioaktivni razpad viden.  Princip je podoben kot pri letalu, ki pri letu čez nebo za seboj pušča bele sledi. Delci razpadlega atoma ob gibanju skozi prostor povzročijo, da ohlajeni hlapi alkohola  kondenzirajo, kar je vidno kot bele sledi.

Obiskovalci so si z zanimanjem ogledali tudi razstavo o ravnanju z radioaktivnimi odpadki. Med drugim tudi maketo bodočega odlagališča za nizko- in srednjeradioaktivne odpadke, ki bo zgrajeno v Vrbini v občini Krško in bo predvidoma začelo poskusno obratovati leta 2020.

Centralno skladišče za radioaktivne odpadke si je večina obiskovalcev ogledala skozi široko odprta vrata. Sedaj je v njem 92 m3 odpadkov skupne mase 50 ton in aktivnosti 3,1 TBq. Urejenost in čistoča naredita močan vtis. Največ odpadkov, ki jih v zadnjih letih prevzamejo in uskladiščijo - približno 85 % - izhaja iz industrije, 10 % iz raziskav in 5 % iz medicine.

Centralno skladišče ter delovna in merilna oprema so redno vzdrževani. Radiološki nadzor okoljskih vplivov izvajanja javne službe ravnanja z radioaktivnimi odpadki, ki zajema merjenje emisij (izpustov) iz skladišča in imisij (prisotnost radioaktivnih snovi v okolju), potrjuje, da je vpliv na okolje zanemarljiv. (vh)

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.