Danes z redno vajo v Nuklearni elektrarni Krško (NEK) preizkušajo našo pripravljenost za primer izrednega dogodka. Vaja je del mednarodne vaje INEX 5. V vajo je vključeno osebje elektrarne, pristojni državni organi, organi sosednjih držav in Mednarodna agencija za atomsko energijo. Čeprav je verjetnost, da bi se med obratovanjem jedrske elektrarne zgodila jedrska nesreča z radiološkimi vplivi na okolje, zelo majhna, odgovorno upravljanje jedrske elektrarne in upoštevanje varnostnih predpisov zahteva, da v NEK načrtujejo in vzdržujejo pripravljenost za zaščito tudi za tak primer. Zaščitni ukrepi so opredeljeni v Načrtih zaščite in reševanja ob jedrski ali radiološki nesreči, ki so izdelani in usklajeni na ravni elektrarne, lokalne skupnosti, regij ter države. V skladu z obratovalnim dovoljenjem načrte v NEK podrobno pregledajo vsaj vsaka tri leta in jih po potrebi nadgradijo.
Uspešnost načrtov je v veliki meri odvisna od dobre organiziranosti, usposobljenosti in odgovornega ravnanja vseh, zato jih posodabljajo na podlagi strokovnih spoznanj ter preizkušajo z rednimi urjenji in vajami. Decembra 2015 so v Nuklearni elektrarni Krško izvedli vajo, v kateri so poleg dvesto udeležencev iz elektrarne sodelovali tudi predstavniki Uprave Republike Slovenije za jedrsko varnost, Regijskega centra za obveščanje Brežice in Centra za obveščanje Republike Slovenije.
Načrti zaščite in reševanja za primer jedrske nesreče za elektrarno, lokalno okolje in državo so del strategije za zagotavljanje visoke stopnje jedrske varnosti. Najpomembnejši del zagotavljanja jedrske varnosti predstavljajo stalna vlaganja v posodobitev opreme in procesov elektrarne ter sistematično usposabljanje zaposlenih.