Energetika

Delež cene energije v končnem računu še naprej pada

Pri gospodinjskih odjemalcih cena energije dosega le še 43,9 odstotka končne cene, v industriji pa je ta delež 62,6 odstotka.
Delež cene energije v končnem računu še naprej pada
Čeprav so cene električne energije letos na borzah dosegle najnižjo raven v nekaj zadnjih letih, se to na končnih računih, ki jih plačujejo odjemalci, ne odraža v pravi meri, pri čemer gre poglavitne vzroke iskati v strukturi cene električne energije. Slednjo poleg same cene za dobavljeno energijo namreč bremenijo še številni drugi stroški in dajatve, posledično pa se računi za porabljeno električno energijo, kljub padanju cen same energije, ne znižujejo v želeni meri. Kot navaja poročilo ministrstva za infrastrukturo, se je v  obdobju enega leta postavka dobava električne energije za gospodinjstva, ki se določa po tržnih načelih s strani dobaviteljev, znižala v povprečju za 4,9 odstotka, medtem ko se je cena za uporabo omrežja, ki je regulirana in enaka za celotno državo, zvišala za 0,5 odstotka. Tako je delež postavke dobava energije, ki pripada dobavitelju, v tretjem četrtletju letos v strukturi končne cene znašal 43,9 odstotka, delež cene za uporabo omrežja 42,3 odstotka, delež dajatev v energetiki 11,5 odstotka, delež trošarine pa 2,3 odstotka končne maloprodajne cene.
Podobno velja tudi za strukturo cene za industrijske odjemalce, pri čemer se je v obdobju enega leta postavka dobava energije, kot tržna kategorija v pristojnosti dobaviteljev,  v povprečju znižala celo za 9,3 odstotka, za 2,5 odstotka pa je bila v povprečju nižja tudi regulirana cena za uporabo omrežja. V  tretjem četrtletju je sicer delež postavke za dobavo energije, ki pripada dobavitelju, v strukturi končne cene znašal 62,6 odstotka, delež cene za uporabo omrežja 24,3 odstotka, delež dajatev v energetiki 9,5 odstotka in delež trošarine 3,6 odstotka končne maloprodajne cene. (bj)
Brane Janjič
O avtorju