Za gospodinjstva se je elektrika lani malenkostno podražila, za industrijo pa so se cene znižale za dobrih sedem odstotkov.
Ministrstvo za infrastrukturo je objavilo uradno statistiko strukture cen električne energije za gospodinjske in industrijske odjemalce v Sloveniji za obdobje od oktobra do decembra lani. Iz podatkov izhaja, da se je končna maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca v obdobju enega leta zvišala za 0,3 odstotka, za povprečnega industrijskega odjemalca pa znižala za 7,2 odstotka.
Dajatve gospodinjstev lani za petino navzgor
Končna maloprodajna cena elektrike za povprečno slovensko gospodinjstvo je v zadnjem lanskem četrtletju znašala 158,86 EUR/MWh in je tako bila za 0,3 odstotka višja kot v enakem obdobju leta 2014.
Če gledamo samo strukturo končne cene, pa je bila razporeditev naslednja. Za dobavo energije je konec leta povprečno gospodinjstvo brez DDV dalo 56,41 EUR/MWh (3 odstotke manj kot leto prej), strošek uporabe omrežja pa je znašal 53,67 EUR/MWh ( 2 odstotka manj). Dajatve so v skupnem seštevku znašale 17,08 EUR/MWh in so se zaradi višjega prispevka za energetsko učinkovitost od 1. januarja 2015 in višjega prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz obnovljivih virov energije ter v soproizvodnji z visokim izkoristkom, ki je začel veljati 1. avgusta, v opazovanem obdobju enega leta zvišale skupaj kar za 20 odstotkov.
Povedano še nekoliko drugače. V zadnjem četrtletju je delež postavke dobava energije znašal 43,3 odstotka, delež cene za uporabo omrežja 41,2 odstotka, delež dajatev v energetiki 13,1 odstotka in delež trošarine 2,4 odstotka končne maloprodajne cene.
Energetsko intenzivna industrija deležna dodatnih popustov
Podobno velja tudi za povprečnega industrijskega odjemalca, pri čemer je končna cena konec minulega leta znašala 100,75 EUR/MWh in je bila za 7,2 odstotka nižja kot v enakem obdobju leta 2014.
Od omenjene vsote je za samo dobavo energije šlo 49,58 EUR/MWh (brez DDV) oziroma 60 odstotkov končne cene, kar je bilo v primerjavi z enakim obdobjem leto prej za šest odstotkov manj. Regulirana cena za uporabo omrežja je znašala 20,22 EUR/MWh (24,5-odstotni delež) in se je v obdobju enega leta v povprečju znižala za 20 odstotkov. Dajatve za namene energetike so v omenjenem obdobju znašale 9,74 EUR/MWh in so se v opazovanem obdobju enega leta v povprečju zvišale za 23 odstotkov, pri čemer pa so se zaradi uvedbe olajšav pri obračunavanju prispevka OVE+SPTE za energetsko intenzivna podjetja ta postavka za večje industrijske odjemalce v skupini 70 do 150 GWh letne porabe v enoletnem obdobju dejansko znižala za 11 odstotkov.
Delež dajatev v skupnem seštevku končne cene je sicer predstavljal 11,8 odstotka, 3,7 odstotka končne maloprodajne cene pa so industrijski odjemalci morali nameniti še za poplačilo trošarine.