Energetika

Do konca leta 26 hitrih polnilnic na AC križu

Postavljene bodo za polnjenje električnih vozil (v okviru evropskega projekta CEGC) na celotni trasi slovenskega avtocestnega križa.
Do konca leta 26 hitrih polnilnic na AC križu

Kot pojasnjujejo v družbi SODO, bo razdalja med hitrimi polnilnicami 50 kilometrov, vozniki električnih vozil pa bodo lahko v manj kot pol ure napolnili baterijo na katerikoli od omenjenih polnilnic.

Končna vrednost izvedbe projekta oz. izgradnje 26 hitrih polnilnic na avtocestnem križu v Sloveniji znaša 2 milijona evrov, od tega je 620.000 evrov evropskih sredstev. Nosilca projekta sta Ministrstvo za infrastrukturo in družba SODO - distribucijski operater z električno energijo, partnerji projekta pa so DARS, PETROL in OMV.  

Hitre polnilnice za električna vozila bodo imela/imajo več standardno tehnologijo z AC/Tip 2, DC/Combo 2, kot tudi z vmesnikom DC/CHAdeMO, kar pomeni, da bo zagotovljena kompatibilnost z večino električnih vozil na trgu. Vse polnilne postaje skupaj bodo predstavljale eno povezljivo omrežje. To pomeni, da bo po vzpostavitvi regionalne mreže hitrih polnilnic v Avstriji, na Slovaškem in v Sloveniji, kot tudi na dodatnih polnilnih mestih na Hrvaškem in v Nemčiji voznikom in lastnikom električnih vozil omogočeno nemoteno in udobno potovanje onstran meja.  

Kako na slovenskih cestah spodbuditi E-mobilnost?  

»Mnenja smo, da bodo, ko bo vzpostavljena hitra polnilna infrastruktura, ljudje pri sprejemanju svojih odločitev o nakupu električnega vozila ali predelavi obstoječega v električno vozilo imeli dodatno spodbudo, da se odločijo za električno vozilo, še posebej, če bodo za to s strani eko sklada prejeli finančno spodbudo in hkrati bili deležni ugodne davčne politike,« so prepričani v družbi SODO.  

Po njihovih besedah so dovolj visoke finančne spodbude, kot so subvencije in davčna amnestija za davek na motorna vozila in davek na dodano vrednost,  zagotovo eden izmed mehanizmov, s pomočjo katerih bi imeli na slovenskih cestah več električnih vozil.  

Zgleden primer električne mobilnosti dežela Vikingov  

»Lep primer je Norveška, kjer država svojemu državljanu z davčno politiko povrne do polovico vrednosti električnega vozila. Naj ob tem dodamo, da v Sloveniji že danes pri nakupu osebnih avtomobilov na hibridni in električni pogon obstaja za pravne osebe davčna olajšava za investiranje pri davku od dohodka (ZDDPO-2) pravnih oseb,« pojasnjujejo v družbi SODO.  

Projekt postavitve 26 hitrih polnilnic v RS na AC križu je del projekta CEGC (srednjeevropski zeleni koridorji), kjer bo na koridorju držav Slovaška, Avstrija, Nemčija, Slovenija in Hrvaška postavljenih skupno 115 sodobnih hitrih polnilnic, na katerih bo zagotovljena interoperabilnost in omogočen sistem roaminga. Postavitev 26 hitrih polnilnic bo v Sloveniji zaključena in predana v uporabo do konca leta 2015. (mj)