V Evropi na prvem mestu po izrabi tovrstne energije Španija, tehnologija pa se vse bolj širi tudi na arabske in severnoafriške države.
Sodeč po nekaterih načrtih in dosedanjem razvoju koncentriranih sončnih elektrarn se tej panogi obeta svetla prihodnost. Koncentrirane sončne elektrarne, ki zajemajo velike površine, in ujeto sončno energijo pretvarjajo v toploto z visokimi temperaturami, se uporabljajo za proizvodnjo električne energije v prilagojenih termo objektih ali pa neposredno za napajanje industrije, ki v svojih procesih potrebuje visoke temperature (do 250 stopinj C). Poglavitna prednost tovrstnih elektrarn je, namreč ravno ta, da v vmesnem procesu do proizvodnje električne energije zagotavljajo visoko temperaturno toploto, ki jo je mogoče s pridom izrabiti tudi za kombinirano proizvodnjo z drugimi obnovljivimi viri energije, denimo biomaso ali energijo iz odpadkov, pa tudi v kombinaciji s klasičnimi viri, kot sta plin in premog. Poleg tega pa tovrstni objekti omogočajo tudi delno shranjevanje pridobljene toplotne energije ter njeno uporabo zunaj konic in manj ugodnih vremenskih pogojih.
Po navedbah Eurobserverja naj bi bil trenutno na sveto zgrajenih že za 3,7 GW tovrstnih zmogljivosti, približno za 2 GW pa naj bi jih bilo še v gradnji. Precej tovrstnih novih zmogljivosti tudi načrtujejo, doslej pa se je s to tehnologijo srečalo že 19 držav, pri čemer je na tem področju v EU pa tudi na svetu bila doslej vodilna Španija s skupno 2.303,9 MW zmogljivosti. Po številu in nameščenih MW ji sledijo Združene države Amerike (765,3 MW), vse bolj pa se zanimanje za tovrstno tehnologijo širi tudi v Indiji, na Kitajskem, v Maroku, Alžiriji, Egiptu, Združenih arabskih emiratih, Omanu, Iranu, Mehiki, Čilu in drugih s sončno energijo bogato obsevanih državah. Poleg Španije pa to tehnologija pridobivanja toplotne oziroma električne energije na stari celini začenjajo uvajati tudi Italija, Francija in Nemčija. Čeprav so dosežene zmogljivosti še vedno precej pod pričakovanimi napovedmi, pa strokovnjaki tovrstnim objektom z nadaljnjim razvojem tehnologij napovedujejo boljše čase. Tako naj bi po nekaterih ocenah do leta 2050 zmogljivost koncentriranih sončnih elektrarn dosegla že 250 GW, s čimer naj bi pokrili že dobrih sedem odstotkov svetovne proizvodnje električne energije. (bj)
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo