Konec aprila je visoka svetovalna skupina pri Evropski komisiji (European Nuclear Safety Regulators Group - ENSREG), ki ji predseduje dr. Andrej Stritar, obravnavala nacionalna poročila celovite ocene tveganja in varnosti jedrskih elektrarn v EU (t. i.»stres testi«). Kot je znano, so v lanskem letu vse evropske jedrske elektrarne, podale svoja mnenja o tem, kako so se izboljšale in kako so zaščitene pred izrednimi naravnimi dogodki. Potem so upravni organi posameznih držav to preverili in dodali svoja mnenja, ki so bila zbrana do konec leta.
Od januarja do aprila je 80 strokovnjakov pregledovalo poročila in obiskalo vse države. Pregledi (t. i. peer rewievs) so potekali v dveh korakih: en pregled je bil horizontalen, kjer je ena skupina strokovnjakov pregledovala vse npr. potresne dele iz vseh držav in jih primerjala med sabo, druga poplavne in tako naprej, potem pa so dodatno za posamezno državo naredili še preglede celovitosti. Kot je povedal dr. Andrej Stritar, direktor URSJV, je ENSREG potrdil poročila pregledovalne skupine. Skupno poročilo povzema stanje v Evropi in daje štiri glavna priporočila, ki so skupna za vso Evropo, v nacionalnih poročilih pa so navedena priporočila posameznim državam, kaj vse še lahko izboljšajo.
V NEK veliko narejenega že v preteklosti
»Nuklearna elektrarna Krško se je odrezala kar dobro,« je povedal Stritar in nadaljeval: »Veliko je bilo narejenega že takoj po marcu 2011. Do konca junija je bilo v elektrarni že veliko nove opreme že, ki bi bila na razpolago za dovajanje vode in za napajanje elektrarne v primeru hujših nesreč. Medtem so zastavili tudi program dolgoletnih izboljšav. Do leta 2016 bo narejenih nekaj večjih modifikacij, ki bodo še zmanjšale verjetnost kakršnihkoli resnih posledic po izjemnih dogodkih. Pregledovalci, ki so prišli v Slovenijo, večjih napak niso našli. Še najbolj resno priporočilo je, da naj v bodoče na elektrarni vse gradijo za dvakrat močnejši potres kot je zdaj grajena, samo da bo vse skupaj bolj konzervativno in bo vgrajeno več varnosti. Preverjeni so bili dogodki, ki so veliko hujši od tistih, za katere je elektrarna projektirana. V našem primeru so recimo analizirali, kako je elektrarna zaščitena proti potresu. Projektni potres, ki naj bi ga elektrarna zdržala brez večjih posledic, je ocenjen s pospeškom 0,3 g v horizontalni smeri. Že v prejšnjih letih so v elektrarni ugotovili, da bi lahko zdržala tudi več, tja do 0,56 g. Tokrat je bila metodologija za stresne teste narejena tako, da so merili odzive na še močnejše potrese, in so bili v našem primeru do 0,8 ali celo 0,9 g. Ugotovili so, da bi elektrarna še vedno zdržala. Seveda bi škoda bila velika, vendar ne bi bilo dramatičnih izpustov v okolje,« je bil izčrpen Stritar.
Podaljšanje življenjske dobe NEK predvidoma do konca 2012
Kot je znano, v tem času poteka redni remont v NEK. Do 14. maja je potekalo vse gladko in v skladu s planiranim, v ponedeljek popoldan pa se je zgodila manjša delovna nesreča, kjer je padel kos opreme v zadrževalnem hramu in poškodoval dva delavca. Kot kaže bo prišlo do rahle zamude, stanje pa zdaj sanirajo in odpravljajo.
Uspešno končan remont je po besedah Stritarja eden od pogojev za podaljšanje življenjske dobe elektrarne, saj v URSJV čakajo, da bo NEK izpolnil še nekaj pogojev, ki so jih nameravali izpolniti med remontom. »Po dostavljenih dokazilih bomo v URSJV lahko odločali in mislim, če bodo opravili, kar je predvideno, potem ne bo zadržkov, da odobrimo spremembe varnostnega poročila, kar bo omogočilo podaljšanje. Računamo, da bo to v roku nekaj mesecev, odvisno od NEK, kako nam bodo dostavili dokazila,« je zaključil Stritar.
Vladimir Habjan