O sklepih za boljšo oskrbo z električno energijo v Zgornjem Posočju je GZS obvestila ministrstvo za infrastrukturo.
Gospodarska zbornica Slovenije območna zbornica za severno Primorsko je z dopisom 1. decmbra obvestila ministra za infrastrukturo, dr. Petra Gašperšiča o sklepih za boljšo oskrbo z električno energijo v Zgornjem Posočju. Gospodarska zbornica Slovenije, območna zbornica za severno Primorsko, namreč pomaga koordinirati dogovore med deležniki pri reševanju aktualne problematike oskrbe z električno energijo Zgornjega Posočja. Predstavniki ministrstva za infrastrukturo, drugih organizacij iz področja elektroenergetskih sistemov ter GZS, območne zbornice za severno Primorsko, so se že 20. oktobra uskladili in sprejeli dogovor na področju iskanja kratkoročnih, srednjeročnih in dolgoročnih rešitev težav na področju oskrbe z električno energijo v Zgornjem Posočju.
Na področju kratkoročnih ukrepov so se dogovorili, da bodo sprejeti sklepi izvedeni do 30. junija 2016 oziroma najpozneje do konca leta 2016. Dogovorjeno je bilo, da se problem težav na področju oskrbe z električno energijo v Zgornjem Posočju rešuje različno za območje Kobarida in Bovca, da najpozneje do 31. decembra letos podjetje Korona izdela ustrezno tehnično rešitev za izboljšanje kakovosti oskrbe z električno energijo za podjetja na Bovškem, da do 31. januarja 2016 podjetje Korona izdela natančnejšo oceno potrebne investicije za podjetji Mahle Letrika Bovec in TKK oziroma analizo stroškov, da je za omenjeni podjetji sprejemljiv rok za izvedbo tehničnih rešitev za izboljšanje kakovosti z oskrbo z električno energijo najpozneje do konec prihodnjega leta in da se z ugotovitvami sestanka seznani vse udeležence sestanka.
Na področju srednjeročnih ukrepov gospodarstvo pričakuje, da se bo oskrba z električno energijo na območju Kobarida reševala s pospešitvijo izgradnje nadomestne postaje 35/20 kV RTP Kobarid, pri čemer je sprejemljiv rok za izvedbo ustreznih uklrepov najpozneje do konec leta 2017, ob predpostavki, da ne bo prišlo do zastojev pri upravnih postopkih in javnih naročilih.
Na področju dolgoročnih ukrepov pa gospodarstvo pričakuje, da se v prvi polovici leta 2016 izdela Študijo razvoja elektroenergetskega omrežja za območje gornjega Posočja do leta 2040 in vanjo vključi nujno rekonstrukcijo daljnovoda Kobarid-Bovec. Študija se izdela na podlagi zadnjih dognanj o stanju omrežja in tehnike za zagotavljanje ustrezne kakovosti dobave električne energije, vključno z metodami za zmanjševanje števila upadov napetosti, ki se pojavljajo in motijo predvsem delovanje naprav v industriji.
Po mnenju GZS je treba v študijo vključiti tudi časovni odmik izgradnje HE Učja, ki je nastal zaradi težave pri vključevanje hidroelektrarne v prostor ter najpozneje do 31. julija 2016 določiti okvirni terminski plan za izvedbo dolgoročnih ukrepov. (vh)