Energetika

Dopolnitev Zakona o oskrbi z električno energijo gre v parlamentarno proceduro

Z novelo zakona se v slovenski pravni red prenašajo spremembe evropske direktive o notranjem trgu z električno energijo, s ciljem izboljšanja zanesljivosti oskrbe, povečanja zaščite odjemalcev in pravične in trajnostne energetske preobrazbe. 

Dopolnitev Zakona o oskrbi z električno energijo gre v parlamentarno proceduro

Vlada je določila besedilo predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o oskrbi z električno energijo in ga pošlje Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo in sprejem po skrajšanem zakonodajnem postopku. Gre za spremembe zakona, ki so potrebne za uskladitev z evropskimi predpisi ter za izboljšave obstoječih določb, ki bodo prispevale k večji preglednosti, pravičnosti in odpornosti energetskega sistema. 

Ključne novosti se nanašajo na uvedbo pravice do souporabe energije, ki bo omogočila skupno uporabo proizvedene električne energije iz obnovljivih virov, možnost prožne priključitve, kadar polna priključitev na omrežje ni mogoča, pravico odjemalcev do pogodbe s fiksno ceno vsaj za eno leto, obveznost dobaviteljev, da za pogodbe s fiksno ceno uporabljajo strategijo varovanja pred tveganji, dodatno zaščito odjemalcev pred odpovedjo pogodbe o dobavi in s tem pred odklopom, dodatne naloge distribucijskega operaterja glede objave jasnih informacij o zmogljivostih, ki so na voljo za nove priključitve, dopolnitev obveznosti elektrooperaterja za omogočanje priključitve javno dostopnih in zasebnih polnilnih mest za električna vozila z obveznostjo funkcij pametnega in dvosmernega polnjenja, dopolnitev nalog in pooblastil regulativnega organa oziroma Agencije za energijo, možnost začasne kontrole cen za dobavo električne energije gospodinjstvom, malim poslovnim odjemalcem ter malim in srednjim podjetjem, v primeru krize pri oskrbi z energijo.

Poleg uskladitve z evropskim pravnim redom zakon prinaša tudi nekatere druge izboljšave, kot so okrepljen koncept zasilne oskrbe v primeru propada dobavitelja, možnost oprostitve plačila omrežnine za hranilnike energije, ki so neposredno priključeni na omrežje, in terminološke ter tehnične popravke na podlagi pripomb iz javne obravnave. Kot so sporočili iz vlade, bo Slovenija z navedenimi dopolnitvami zakona izpolnila obveznosti iz evropske zakonodaje in hkrati prispevala k bolj pravičnemu, preglednemu in odpornejšemu trgu z električno energijo. (bj)
 

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju