Energetika

Dopolnjen predlog Zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu

Izjavo za pridobitev finančne pomoči bo treba na Finančni urad predložiti do 15. aprila, pomoč pa bo izplačana v enkratnem znesku do 5. maja letos.

Dopolnjen predlog Zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu

Vlada je na včerajšnji dopisni seji dala soglasje k dopolnitvi oziroma spremembi prvotnega predloga Zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu. Besedilo predloga zakona se z amandmaji spreminja tako, da so črtani trije pogoji za pridobitev pomoči, in sicer, da mora imeti pravna ali fizična oseba, ki opravlja gospodarsko dejavnost, 5 zaposlenih, da morajo stroški energije v poslovnih odhodkih znašati 5 odstotkov ter pogoj, da morajo ti stroški v letu 2019 znašati vsaj 10.000 evrov. Spremenjen je tudi odstotek povišanja stroškov energije v tem letu gledano na lansko, pri čemer morajo ti stroški zrasti za vsaj 40 in ne samo za 30 odstotkov, kot je bilo prvotno določeno. Po mnenju vlade se na ta način dostop do pomoči omogoči vsem upravičencem, ki so prizadeti zaradi dviga cen energentov, ukrep pa se spreminja v splošni ukrep brez elementov državnih pomoči.
Izjavo za pridobitev omenjene finančne pomoči bo sicer treba predložiti do 15. aprila na Finančni urad Republike Slovenije, pomoč pa bo izplačana v enkratnem znesku do 5. maja 2022. Vlada Republike Slovenije za ta ukrep namenja 70 milijonov evrov, po okvirnih izračunih pa bo do pomoči upravičenih nekaj manj kot 40.500 fizičnih in pravnih oseb.

Brane Janjič
O avtorju