Ta cilj EU zmanjšanja emisij do leta 2030 povečujejo s 40 na vsaj 55 odstotkov.
Pogajalci in pogajalke Sveta in Evropskega parlamenta so dosegli začasni politični dogovor, v katerem je zakonsko določen cilj podnebno nevtralne EU do leta 2050, pa tudi skupni cilj, da se do leta 2030 doseže vsaj 55-odstotno neto zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v primerjavi z letom 1990.
Kar zadeva cilj za leto 2030, so se pogajalci in pogajalke strinjali, da je treba dati prednost zmanjšanju emisij in ne odvzemom. Da bi zagotovili zadosten obseg prizadevanj za zmanjšanje in preprečevanje emisij do leta 2030, so za prispevek odvzemov k neto cilju uvedli omejitev 225 Mt ekvivalenta CO2 . Dogovorili so se tudi, da si bo EU prizadevala doseči večji obseg neto ponorov ogljika do leta 2030.
V začasnem dogovoru je predvidena tudi ustanovitev Evropskega znanstvenega svetovalnega odbora za podnebne spremembe, ki ga sestavlja 15 izkušenih znanstvenih strokovnjakov različnih narodnosti, pri čemer imata največ dva člana državljanstvo iste države članice, imajo pa štiriletni mandat. Ta neodvisni odbor bo med drugim zadolžen za znanstveno svetovanje in poročanje o ukrepih, podnebnih ciljih in okvirnih proračunih EU za emisije toplogrednih plinov ter njihovi skladnosti z evropskimi podnebnimi pravili in mednarodnimi zavezami EU v okviru Pariškega sporazuma.
Pogajalci in pogajalke so se dogovorili, da bo Evropska komisija po potrebi predlagala vmesni podnebni cilj za leto 2040, in sicer najpozneje v šestih mesecih po prvem pregledu globalnega stanja, opravljenega na podlagi Pariškega sporazuma. Hkrati bo objavila predvideni okvirni proračun EU za emisije toplogrednih plinov za obdobje 2030–2050, skupaj z metodologijo, na kateri bo zasnovan. Proračun je opredeljen kot okvirni skupni obseg neto emisij toplogrednih plinov (izraženih kot ekvivalent CO2, pri čemer so podane ločene informacije o emisijah in odvzemih), ki naj bi bile po pričakovanjih izpuščene v tem obdobju, hkrati pa niso ogrožene zaveze EU iz Pariškega sporazuma.
Poleg tega so se dogovorili, da bo Evropska komisija sodelovala s sektorji gospodarstva, ki se odločijo za pripravo okvirnih prostovoljnih načrtov za doseganje cilja EU glede podnebne nevtralnosti do leta 2050. Komisija bo spremljala razvoj takšnih načrtov, omogočala dialog na ravni EU in poskrbela za izmenjavo najboljših praks med zadevnimi deležniki.
V začasnem sporazumu je določen tudi ambiciozen cilj, da si bo EU prizadevala doseči negativne emisije po letu 2050.
Začasni dogovor o evropskih podnebnih pravilih je pozdravila tudi Evropska komisija. Predstavlja namreč ključni mejnik za Komisijo Ursule von der Leyen, saj izpolnjuje eno od zavez, napovedanih v političnih usmeritvah predsednice julija 2019.
Začasni politični dogovor morata sedaj Svet EU in Evropski parlament potrditi še uradno.