V začetku tedna je dr. Jordan na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta pozvala k pripravi več scenarijev glede znižanja izpustov.
Po besedah evropske poslanke dr. Romane Jordan, ki je pred dnevi sodelovala na omenjenem zasedanju Evropskega parlamenta v razpravi o Energetskem načrtu do leta 2050, bo trajnostni energetski sistem v prihodnosti mnogo učinkovitejši od sedanjega, mnogo več energije bo iz obnovljivih virov energije (OVE).
Delež OVE, kot se načrtuje v prihodnosti, pojasnjuje poslanka, bo tako velik, da bo vplival na tehnične karakteristike celotnega električnega sistema. Gre za spremembo osnovne logike za načrtovanje sistema. Električni sistem prihodnosti bo mnogo bolj decentraliziran in bo tudi mnogo bolj fleksibilen. To pa ne pomeni le zahteve za razvoj vrhunske regulacije, temveč tudi za vzpostavitev dinamične proizvodnje rezervne energije. Za to bodo potrebna ogromna vlaganja, kjer bo javni denar le seme, kot spodbuda, saj so proračuni zelo omejeni.
»Naša glavna naloga je, da z zakonodajo oblikujemo ustrezno investicijsko okolje. To pa mora jasno pokazati cilj in zagotoviti stabilnost. Zato se sama osebno zavzemam za ambiciozen, pravno zavezujoč cilj za znižanje izpustov do leta 2030. Komisijo pa znova pozivam, tako kot piše tudi v poročilu EP, naj nam, prosim, pripravi več scenarijev, ki bodo predvideli tudi, da morda globalni sporazum o podnebnih spremembah ne bo dosežen ali pa da bo manj ambiciozen kot ga pričakujemo in si ga želimo,« je poudarila dr. Jordan.
Glede Energetskega načrta do leta 2050 so med možnimi scenariji visoka energetska učinkovitost, diverzifikacija tehnologij, visoka raba OVE, zamik tehnologije zajemanja in shranjevanja ogljika, nižja raba jedrske energije. (mj)