Hidro energija

Dravske elektrarne Maribor obiskala člana Slovenskega Državnega Holdinga

V pogovoru z vodstvom Dravskih elektrarn Maribor sta se seznanila z razvojnimi načrti družbe glede povečanja deleža obnovljivih virov energije in si ogledala začetek revizije agregata 2 na HE Mariborski otok.

Dravske elektrarne Maribor obiskala člana Slovenskega Državnega Holdinga

V Dravskih elektrarnah Maribor sta se danes mudila predsednik uprave SDH dr. Janez Žlak in član uprave Janez Tomšič, ki sta se sešla z generalnim direktorjem Dravskih elektrarn Aleksandrom Brunčkom in direktorjem mag. Damjanom Semetom. Glavni namen srečanja je bil predstavitev izvedbenih in večjih razvojnih projektov Dravskih elektrarn Maribor. Med izvedbenimi projekti izstopa prenova jezu Markovci in rekonstrukcija najmlajše hidroelektrarne na slovenskem delu reke Drave – hidroelektrarne Formin; pomembna projekta pa sta še sanacija vibracijskega stanja generatorjev in obnova sekundarnih sistemov na obstoječih proizvodnih enotah. Pri pomembnih razvojnih projektih družbe je beseda tekla o postavitvi sončnih elektrarn na dovodnih in odvodnih kanalih hidroelektrarn Zlatoličje in Formin skupne moči 30 MW in o postavitvi treh vetrnih parkov – VE Ojstrica, VE Rogatec in VE Paški Kozjak na območju severovzhodne Slovenije, ki so v pripravi. Predstavljene so bile tudi aktivnosti, ki potekajo v zvezi s projektom črpalne hidroelektrarne Kozjak in postavitve hranilnikov električne energije za zmanjšanje odstopanj proizvodnje skupine HSE. Omenjene so bile tudi raziskave izkoriščanja potenciala geotermične energije za pridobivanje električne energije kjer se izvedba pilotnega projekta z uporabo suhe vrtine načrtuje že v tem letu, medtem ko se potencialne lokacije za postavitev geotermalnih elektrarn binarnega sistema še proučujejo.  
Generalni direktor DEM Aleksander Brunčko, je po pogovoru povedal, da so Dravske elektrarne v obdobju številnih večjih in manjših investicij, ki naj bi jih izpeljali v nekaj naslednjih letih. Z njimi naj bi do leta 2026 skupno moč Dravskih elektrarn Maribor dvignili s trenutnih 600 na 750 MW ter tako tudi pomembno povečali delež proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov.
Direktor DEM mag. Damjan Seme pa je ob tem dodal, da se bodo morali v družbi, če želimo slediti zavezam države glede povečanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, dodatno angažirati pri postopkih umeščanja v prostor in vložiti vse napore v uresničitev zastavljenih ciljev.  
Dr. Janez Žlak, predsednik uprave SDH, pa je glede na slišano poudaril, da SDH podpira predstavljene razvojne projekte in ambicije poslovodstva DEM v smeri povečanja deleža proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, ki pomenijo pomemben korak na poti v nizkoogljično družbo. 
Člana uprave SDH sta si ogledala tudi začetek revizije agregata dva na hidroelektrarni Mariborski otok – zadnji od šestih hidroelektrarn, ki se nahajajo v strugi reke Drave pred Mariborom – in visoko varni sistemski prostor, ki predstavlja enega od dveh ključnih stebrov informacijske varnosti skupine HSE. 
 

Brane Janjič
O avtorju