Energetika

Druge poti v prihodnost, kot je trajnostni razvoj, ni

V Državnem svetu je včeraj potekal posvet na temo Obnovljiva energija za energetsko varnost in stabilnost gospodarstva.
Druge poti v prihodnost, kot je trajnostni razvoj, ni

Posvet je organizirala Zveza društev za biomaso Slovenije v sodelovanju z DS, gost srečanja pa je bil Hans-Josef Fell, predsednik Energy Watch Group iz Berlina in bivši nemški poslanec Zelenih. Včerajšnji posvet je potekal tudi v luči političnih sprememb v Sloveniji, ki obetajo nov pogled na energetsko usmeritev Slovenije. Organizatorji srečanja so želeli namreč omogočiti, da bi bil razmislek na temo obnovljive energije v državnem zboru slišan preko DS in, da bi se ta vključil v zakonodajne usmeritve oziroma boljše rešitve.

Zbrane s področja energetike in gospodarstva je najprej pozdravil predsednik DS Mitja Bervar. Kot je dejal, sta minili že dve leti od zadnjega obiska Hansa Josefa Filla v DS. Takrat je predaval v luči priprave NEP, ki pa na žalost še do danes ni bil sprejet. Spregovoril je tudi o enem od možnih izhodov iz družbene in gospodarske krize, povezane z okoljem. Če bi se Slovenija zgledovala po Nemčiji, bi lahko varstvo okolja postalo eno od pomembnih vzvodov gospodarskega razvoja in pridobivanja novih delovnih mest. Po besedah Mitje Bervarja so obnovljivi viri zagotovo viri prihodnosti in prej, kot se bomo tem izzivom prilagodili, prej bomo stopili na pot trajnostne gospodarske rasti. Politika, ki temelji na podpori obnovljivih virov, ustvarja nove vire energije, nova delovna mesta in ne ustvarja javnega dolga. Obstoječa tehnologija omogoča razvojne rešitve v prid obnovljivih virov. Pred nekaj leti so bili obnovljivi viri res bistveno dražji, vendar ekološki in ekonomski razvoj nezadržno vodita k temu, da postaja proizvodnja električne energije z novimi tehnologijami vse cenejša. Pametna in dolgoročna politika zato raziskave, razvoj in investicije na področju energetike preusmerja v obnovljive vire energije. V Sloveniji je v zadnjem obdobju zelo aktualno vprašanje gradnje TEŠ 6, ki je v sklepni fazi. Mnenja so različna, od opozoril glede upravičenosti, zmanjševanja izpustov do zagotovil o novih delovnih mestih. Kot poudarja Mitja Bervar, se poraja veliko vprašanje, kaj smo s projektom pridobili in kaj izgubili, na katero pa bomo odgovor dobili šele v prihodnosti. Poleg tega ima Slovenija v tem trenutku zaradi gospodarskih razmer manj možnosti za smelo tveganje in vlaganje v obnovljive vire energije. Kljub temu je Mitja Bervar prepričan, da druge poti v prihodnost, kot je trajnostni razvoj, ni. Po njegovih besedah se v DS tega zelo zavedajo, kar kažejo tudi številne razprave na to temo, zato odločno podpirajo vse vidike trajnostnega razvoja v Sloveniji. 

Po ugotovitvah udeležencev posveta je pričakovati, da se bodo krizna žarišča v svetu z naraščanjem prebivalstva in z nepredvidljivimi posledicami klimatskih sprememb širila in poglabljala. Da bi zagotovili mir in blagostanje bodočim generacijam, je zato strateškega pomena, da države čim prej poskrbijo za strategijo trajnostnega razvoja, za prehransko in energetsko samooskrbo.

Zato morajo biti po njihovem mnenju raziskave, razvoj in investicije na področju energetike, preusmerjene v obnovljivo energijo. Nemčija, ki je bila vodilna država v uvajanju in širjenju obnovljive energije, se je lani na področju investiranja z 10 milijardami dolarjev uvrstila šele na peto mesto za Kitajsko, Ameriko, Japonsko in Veliko Britanijo. Tako je tudi EU v svetu izgubila vodilno vlogo v širjenju obnovljive energije, saj so kitajske naložbe v obnovljivo energijo znašale že 54 milijard dolarjev. In prav zaradi obstoječih razmer na področju naše energetike in oblikovanja energetske razvojne strategije v okviru nastajajoče nove vlade, je bila razprava v DS izjemnega pomena. (pb)

Polona Bahun
O avtorju