V društvu Mali delničarji Slovenije menijo, da bodo določeni členi predloga Zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic, zaradi vpliva visokih cen energentov, ki se nanašajo na plačevanje omrežnine povzročili veliko gospodarsko škodo in ogrozili stabilno poslovanje distribucijskih podjetij, saj se bodo občutno poslabšali količniki zadolževanja, posledično pa lahko pride do kršitve zavez iz kreditnih pogodb in morda celo odpoklica le teh ali pa zvišanja obrestnih mer. Prav tako naj bi se upočasnila zelena preobrazba, saj bo zaradi izpada prihodkov mogoče izpeljati precej manj investicij, s tem pa se bo čas priklopa novih proizvodnih virov iz obnovljivih virov še podaljšal, namesto, da bi se skrajševal. Kot so zapisali v Društvu, so distribucijski operater in elektrodistribucijska podjetja imela v letu 2020 skupaj skoraj 40 milijonov evrov čistega dobička, dve tretjini tega pa je bilo namenjeno za vlaganja v omrežje.
Po oceni Društva bo izpad 70 milijonov evrov omrežnine v letu 2022 pomenil približno 56 milijonov evrov zmanjšanja virov za investicije, ter posledično pomeni tudi izpad približno 13,5 milijona evrov za dividende iz dobičkov (80 odstotkov vseh dividend sicer pripada Republiki Sloveniji kot večinski lastnici distribucijskih podjetij, preostanek pa manjšinskim delničarjem). Kot še izpostavljajo v Društvu, elektrodistribucijska podjetja skupaj v infrastrukturo na leto vložijo okoli 130 milijonov evrov, glede na NEPN in Razvojni načrt distribucijskega sistema do leta 2030 pa bi morala znašati investicijska vlaganja že lani 160 milijonov evrov, letos skoraj 220 milijonov, v letu 2023 323 milijonov in nato do konca desetletja vsako leto še več. Zato bo predvideno znižanje donosa in izpad investicijski sredstev v višini 56 milijonov evrov v letu 2022, ko bodo investicijska vlaganja namesto omenjenih 220 milijonov samo približno 74 milijonov evrov, imelo velik vpliv na investicije tudi v prihodnjih letih. Posledica zmanjšanja investicij pa bo nezmožnost priključevanja OVE v distribucijsko omrežje, zaradi česar bo ogroženo tudi naše izpolnjevanje energetsko-podnebnih zavez. Po mnenju manjšinskih delničarjev bodo podjetja sicer izpad prihodkov zaradi oprostitve plačevanja omrežnine uspela premostiti, bo pa ta izpad zagotovo imel negativen vpliv na likvidnostno poslovanje elektrodistribucijski podjetij, še večji problem pa bodo predstavljale kršitve zavez do bank, ki bodo zaradi izpada prihodkov in posledično bistveno znižanega EBITDA, avtomatično povzročene na kazalcu zadolženosti neto finančni dolg. Kazalci zadolženosti bodo v elektrodistribucijskih podjetjih namreč zaradi naštetega narasli na 4 in več, zaveze do bank pa so, da bodo kazalci zadolženosti elektrodistribucijskih podjetij različno po posameznih družbah med 2 in 3,5, v nasprotnem primeru pa lahko pride do odpoklica kredita in/ali plačila visokih odškodnin. Po podatkih Društva je imelo vseh pet distribucijskih podjetij na dan 31. december 2020 za 263 milijonov evrov odprtih kreditnih linij pri različnih bankah, kršitve zavez in nedoseganje donosnosti pa ima lahko za posledico pogodbene kazni in višje obrestne mere ali pa celo zahtevo za predčasno vračilo preostalega neodplačanega kredita.
V Društvu ob tem še izpostavljajo, da je na neskladnost predlaganih ukrepov in morebitno kršitev lastninske pravice manjšinskih delničarjev in morebitno nedovoljeno državno pomoč opozorila tudi Agencija za energijo. Ker gre po mnenju Društva za nedovoljen poseg v lastninske pravice malih in manjšinskih delničarjev in tudi nedovoljeni poseg državnega zbora v neodvisnost dela regulatorja Agencije za energijo, saj ji z zakonom želijo predpisati ravnanje, pa čeprav ta nima teh pristojnosti, bodo v imenu svojih članov, ki so lastniki 20,5 odstotka v vseh petih distribucijskih podjetjih, po morebitnem sprejemu zakona nemudoma podali zahtevo za ustavno presojo spornega zakona in hkrati vložili tudi zahtevo za začasno zadržanje izvajanja tega zakona do odločitve ustavnega sodišča. (bj)