Na sedežu družbe Elektro Gorenjska so predstavili poslovne rezultate v letu 2017, investicijske projekte v letu 2018 in druge aktualne izzive.
Kot je na včerajšnjem srečanju z novinarji dejal mag. Bojan Luskovec, predsednik uprave Elektro Gorenjska, so lani ustvarili 39,6 milijonov evrov prihodkov, čisti dobiček pa znaša 7,16 milijonov evrov.
Na poslovanje Elektra Gorenjska v letu 2017 je najbolj vplivalo dosledno izvajanje strategije podjetja. Značilna je bila tudi rast distribucije električne energije ter povečane potrebe po konični moči zaradi večje intenzivnosti gospodarstva ter večje uporabe toplotnih črpalk.
Lani zaključili večino strateških projektov
»V letu 2017 se je odjem električne energije v primerjavi z letom 2016 povečal za 3,3 %; skupaj smo uporabnikom na Gorenjskem tako zagotovili kar 1.103,725 GWh električne energije. Lani smo zaključili večino strateških projektov, začeli z implementacijo novega geografskega informacijskega sistema, pridobili standard kakovosti ISO/IEC 27001: 2013 - sistem vodenja varovanja informacij ter zaključili razvojni projekt INCREASE,« je povedal mag. Luskovec.
Skupni delež kabelskega omrežja dosega že 73%
Podjetje Elektro Gorenjska letno povečuje delež podzemnega kabelskega omrežja. Do konca leta 2017 so povečali delež srednje napetostnega omrežja pod zemljo na 63 %, delež nizkonapetostnega omrežja pa kar na 83 %. Skupni delež podzemnega kabelskega omrežja Elektra Gorenjska tako znaša že 73 %, kar jih uvršča ob bok distribucijskih podjetij v državah, kot so Avstrija, Švedska, Švica, Nemčija in Luksemburg. Za investicijske projekte, katerih osnovni cilj je gradnja robustnega in stabilnega omrežja ob pomoči naprednih tehnologij, so v letu 2017 namenili 16,4 milijona evrov. Skupaj so izvedli več kot 350 investicijskih projektov.
Za investicije v letu 2018 dobrih 16 milijonov evrov
V družbi Elektro Gorenjska bo letos več kot polovica namenjenih investicijskih sredstev usmerjena v širjenje in ojačitve srednje in nizkonapetostnega omrežja. Zavedajo se pomena povečevanja robustnosti omrežja, ki omogoča vključevanje večjega števila novih uporabnikov in posledično večjo porabo električne energije. Tako bodo zgradili 130 km novih kabelskih povezav, in sicer tako na mestih, ki so najbolj izpostavljena vremenskim razmeram, kakor tudi na delih, pri katerih se izteka življenjska doba uporabljenih materialov. Zgradili bodo tudi 25 novih transformatorskih postaj. Za trajnostni razvoj regije je distribucija, ki zagotavlja ustrezno energetsko infrastrukturo, ključnega pomena. Energetski sistem je eden glavnih akterjev prehoda v nizkoogljično družbo.
Gorenjske elektrarne aktivno po poti e-mobilnosti
V letu 2017 so celotni prihodki družbe Gorenjske elektrarne znašali 3.836.342 evrov, dobiček pred obdavčitvijo pa 439.420 evrov. Na zaposlenega so uresničili dodano vrednost v višini 141.355 evrov, je glede poslovnih rezultatov povedal direktor Gorenjskih elektrarn Aleš Ažman. Nadalje je izpostavil projekte, s katerimi se podjetje iz klasičnega proizvajalca električne energije spreminja v upravljalca električne energije, tako na področju učinkovite rabe kot e-mobilnosti. »Gorenjske elektrarne aktivno vstopajo po poti razvoja e-mobilnosti na Gorenjskem. Doslej smo v partnerstvu postavili že deset električnih polnilnih postaj na Gorenjskem, ki jih tudi sami upravljamo,« je poudaril Aleš Ažman.
V podjetju želijo čim bolj izkoristiti poslovne priložnosti
Podjetje Gorenjske elektrarne prihodke ustvarja s prodajo električne energije, proizvedene v malih hidroelektrarnah (16) in sončnih elektrarnah (19), iz naslova učinkovite rabe energije ter s prodajo toplote in električne energije, proizvedene v soproizvodnji toplotne in električne energije z visokim izkoristkom.
Ob tem je Aleš Ažman omenil še: izgradnjo nadzornega sistema za daljinsko upravljanje hidroelektrarn v Gorenjskih elektrarnah; njihov lasten produkt za energetski management (podjetjem omogoča učinkovitejše upravljate z energijo); ter sodelovanje v okviru novih poslovnih modelov na energetskem trgu (razvojna pot v prihodnje). Vse večji delež energije bo proizveden iz obnovljivih virov, proizvodnja bo tudi ekonomsko zanimiva brez podpor, hkrati pa bo njihovo vključevanje predstavljalo velik izziv za omrežje. Kot je še poudaril, v podjetju želijo čim bolj izkoristiti poslovne priložnosti.