Energetika

Družba Elektro Gorenjska lani dosegla dobiček

V družbi Elektru Gorenjska so danes predstavili rezultate poslovnega leta 2013, ki so jih glede na leto 2012 še izboljšali.
Družba Elektro Gorenjska lani dosegla dobiček

Poleg tega so na današnji novinarski konferenci predstavili tudi potek sanacije posledic v omrežju, ki jih je povzročil februarski žled ter nove investicije za leto 2014.  

Družba Elektro Gorenjska, d. d., je leto 2013 končala s pozitivnim poslovnim rezultatom.  V primerjavi z letom 2012 so povečali prihodke za skoraj 6 odstotkov, leto 2013 pa končali s čistim dobičkom v višini 3 milijone evrov.

Rezultat poslovanja je posledica višjih prihodkov, ustvarjenih v letu 2013, ob hkratni optimizaciji poslovanja družbe.  

Družba polovico dobička že namenila za investicije  

Polovico dobička so v družbi že namenili za investicijske projekte za odpravo posledic žledu, o razdelitvi bilančnega dobička pa bodo delničarji družbe odločali julija na redni letni skupščini. Predsednik uprave Elektra Gorenjska mag. Bojan Luskovec je poudaril, da se bo družba zavzemala, da se tudi ta dobiček nameni za izvedbo prepotrebnih investicij na distribucijskem  omrežju ter v manjši meri za izplačilo dividend delničarjem.  

»Elektrodistribucijsko omrežje v Sloveniji je nujno potrebno ustrezne obnove. Le z rednim vzdrževanjem in z ustrezno nadgradnjo se lahko zvišuje zanesljivost in kakovost dobave električne energije končnim uporabnikom. Dejstvo je, da je električna energija še vedno tista samoumevna dobrina, ki se je uporabniki zavedamo šele takrat, ko je nimamo. Zanesljivost dobave električne energije pa ni sama po sebi umevna, saj je odvisna predvsem od zanesljivega in kakovostnega delovanja elektrodistribucijskega omrežja,« je opozoril mag. Luskovec.  

Posledice žleda bodo odpravili do konca leta  

Elektro Gorenjska bo letos za posodobitev in nadgradnjo omrežja namenil 11,5 milijonov evrov sredstev. Od tega bo 1,3 milijona evrov sredstev namenjenih za izgradnjo daljnovodnih podzemnih kabelskih povezav, v skupni dolžini 22 kilometrov, ki so bile popolnoma uničene v februarskem žledu. V zadnjih dveh mesecih, takoj po žledolomu, so jih zgradili že več kot 8 kilometrov. V primeru, da bodo pridobili dodatna sredstva, pa bodo delež kabelskega omrežja še dodatno povečali.  

S temi investicijami bo Elektro Gorenjska še povečal že sedaj najvišji odstotek kabliranega distribucijskega omrežja v Sloveniji. Takšno omrežje se je v zadnji ujmi izkazalo za najmanj dovzetno za zunanje ekstremne vremenske razmere, ki povzročijo poškodbe omrežja in posledično povzročijo prekinitve z električno energijo pri končnih uporabnikih.  

Načrti Elektra Gorenjska v letu 2014  

Kljub temu, da bodo v letu  2014  v podjetju investicije usmerjene predvsem v sanacijo  omrežja, in sicer izključno v podzemni kabelski izvedbi, pa bodo nadaljevali tudi s projektom izgradnje 110 kilovoltne daljnovodne povezave med Bohinjem in Železniki, ki bo predvidoma dokončana do konca leta 2015. V letošnjem letu pri tem projektu potekajo pripravljalna dela, kot so izvedba posekov trase in urejanje dovoznih poti. Kot načrtujejo, bodo v drugi polovici leta začeli s pripravljalnimi deli za postavitev stebrov. 

V družbi Elektro Gorenjska so se lotili tudi pospešene zamenjave merilne opreme z naprednimi interoperabilnimi števci. V letu 2014 bodo predvidoma zamenjali 7.000 števcev, ki bodo omogočali tudi daljinsko odčitavanje podatkov. Na letni ravni bodo v naslednjih letih skušali posodobiti vsaj 10 odstotkov merilne opreme.

Elektro Gorenjska ima na svojem območju več kot 80.000 merilnih mest, kar pomeni tudi enako število števcev. V zadnjih letih je precej govora prav o uvajanju pametnih števcev (elektronski), ki so eden glavnih gradnikov pametnih omrežij. 

Kaj je o uvajanju tovrstnih števcev povedal mag. Bojan Luskovec, si lahko ogledate v video izjavi.

http://www.nas-stik.si/1/Videovsebine/Video/tabid/275/ID/2327/Mag-Bojan-Luskovec-o-poslovanju-EG-v-letu-2013.aspx

Prizadevali si bodo za lastno koncesijo

Poleg tega je mag. Luskovec še pojasnil, da si bodo letos v Elektru Gorenjska zaradi nove energetske zakonodaje intenzivno prizadevali za pridobitev lastne koncesije za opravljanje dejavnosti gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja na regionalni ravni. Ta bi namreč prinesla koristi predvsem lokalnemu okolju, saj bi Elektro Gorenjska kot koncesionar lahko še dodatno optimiziral stroške, še uspešneje skrbel za hitro odzivnost in zanesljivo delovanje omrežja, predvsem pa še naprej skrbel, da bo razvoj elektroenergetskega sistema na Gorenjskem sledil razvojnim potrebam regije in njenega prebivalstva. (mj)