Sporazum je bil sklenjen za obdobje javnega poziva za leti 2022 in 2023 z namenom izvedbe aktivnosti, potrebnih za realizacijo ukrepa Programa, pri čemer se na izvajalca prenašajo obveznost priprave in izvedbe ukrepa za Spodbujanje okolju prijaznejšega prevozništva v cestnem prometu v skupni vrednosti desetih milijonov evrov. Pogodbene stranke so sporazumne, da se pogodba sklepa zaradi dodelitve finančnih sredstev za spodbujanje okolju prijaznejšega prevozništva v cestnem prometu in se izplačajo iz Sklada za podnebne spremembe, v skupni vrednosti šest milijonov evrov.
Kot je ob podpisu dejal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, se zavedajo pomembnosti prevozniškega sektorja, ki je ključno vlogo odigral v času krize zaradi covida, saj je državljankam in državljanom v tem času pomagal pri zagotavljanju oskrbovalne verige. V Skladu za podnebne spremembe je vlada v obdobju 2021- 2023 namenila deset milijonov evrov finančnih sredstev, ki jih bodo deležni prevozniki. Sredstva iz sklada so namenjena nakupu tovornih vozil in avtobusov na plin, vodik ali elektriko, nakupu novih pnevmatik, nadgradnji tovornih vozil z aerodinamičnimi deli za zmanjšanje zračnega upora in tudi razgradnji starejših avtobusov in tovornih vozil. Od desetih milijonov evrov so štiri milijone že namenili za javni poziv za baterije in nakup novih pnevmatik. Poudaril je, da bodo finančna sredstva prevoznemu sektorju zelo koristila, da bo še naprej igral vlogo hrbtenice našega gospodarstva in slovenske logistike.
Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je spomnil, da je na predlog sedanje vlade parlament pred pol leta sprejel Dolgoročno strategijo za prehod v podnebno nevtralnost do leta 2050. Strategija obravnava ukrepe po posameznih sektorjih in sektor prometa je eden izmed ključnih sektorjev za dosego tega cilja. Po njegovih besedah se moramo zavedati, da ne samo naši avtoprevozniki, ampak še posebej tranzitni promet v Sloveniji pušča precej emisij, zato je pred nami težka naloga. Številni ukrepi bodo potrebni in vsi bodo veliko stali, da bomo do tega cilja prišli. Med številnimi aktivnostmi, ki peljejo v smer razogljičenja pa je tudi današnji podpis tega sporazuma. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da je h koriščenju sredstev iz Podnebnega sklada pristopil tudi Borzen, ki bo s tem pomagal Eko skladu pri namenskem razdeljevanju teh sredstev.
Direktor Borzena Martin Bratanič je poudaril, da je družba s podpisom te pogodbe dobila jasno zavezo, kaj so dožni storiti z novo zaupanimi nalogami. Podnebni sklad je eden izmed ključnih stičišč zbiranja denarja za tovrstne projekte. Zagotovil je, da bodo ta sredstva korektno in transparentno razdelili pravim upravičencem in izrazil prepričanje da bodo s sodelavci kos tej nalogi in bodo potrebne aktivnosti izvedli tako, kot sta si ministrstvi oziroma vlada tudi zamislili.