Energetika

Države članice EU za ambiciozen osmi okoljski akcijski program

Okoljski akcijski programi že več kot 40 let zagotavljajo predvidljivo in usklajeno ukrepanje za evropske okoljske in podnebne politike.
Države članice EU za ambiciozen osmi okoljski akcijski program

Veleposlaniki in veleposlanice pri EU so Svetu EU odobrili mandat za začetek pogajanj z Evropskim parlamentom, da bi dosegla dogovor o osmem okoljskem akcijskem programu. Ta bo služil kot vodilo za oblikovanje in izvajanje okoljske in podnebne politike do leta 2030.

Države članice so v svoje stališče dodale določbe o potrebni naknadni opredelitvi ukrepov potem, ko bodo do leta 2024 vzpostavljeni ključni ukrepi evropskega zelenega dogovora. Predlog Evropske komisije za osmi okoljski akcijski program temelji na evropskem zelenem dogovoru in seznamu ukrepov, ki so v njem podrobno opisani, izjemoma pa ne vključuje seznama ukrepov. Države članice zato komisijo pozivajo, naj leta 2024 izvede vmesni pregled, ki mu bo leta 2025 sledil zakonodajni predlog o spremembi osmega okoljskega akcijskega programa, da bi lahko sozakonodajalca dodala potrebne ukrepe, ki jih bo treba sprejeti med letoma 2025 in 2030.

Države članice so v nov okvir za spremljanje, ki bo vzpostavljen v osmem okoljskem akcijskem programu, dodale tudi več specifikacij za spremljanje napredka pri doseganju prednostnih ciljev programa. Zlasti so dodale zahtevo, da komisija vsako leto oceni doseženi napredek ter predstavi seznam sprejetih ukrepov in ukrepov, ki jih namerava sprejeti za izvajanje prednostnih ciljev.

Cilj osmega okoljskega akcijskega programa je pravično in vključujoče pospeševanje zelenega prehoda, njegov dolgoročni cilj do leta 2050 pa je „Dobro živeti ob upoštevanju omejitev našega planeta“, kot je bil določen že v sedmem okoljskem akcijskem programu. Šest tematskih prednostnih ciljev osmega okoljskega akcijskega programa se nanaša na zmanjšanje emisij, prilagajanje podnebnim spremembam, model rasti, ki planetu vrača več, kot mu jemlje, ambicije za ničelno onesnaževanje, varovanje in obnavljanje biotske raznovrstnosti ter zmanjševanje ključnih okoljskih in podnebnih pritiskov, povezanih s proizvodnjo in potrošnjo.

Kot je ob tej priložnosti dejal minister za okolje in podnebne ukrepe EU João Pedro Matos Fernandes, okoljski akcijski programi že več kot 40 let zagotavljajo predvidljivo in usklajeno ukrepanje za evropske okoljske in podnebne politike. Po njegovem mnenju odobreni mandat za začetek pogajanj z Evropskim parlamentom nosi jasno sporočilo in sicer, da države članice želijo ambiciozen osmi okoljski akcijski program, ki bo do leta 2030 usmerjal ukrepanje, zagotavljal rezultate in EU omogočal spremljanje dosežkov pri vzpostavljanju podnebno nevtralne, zelene, pravične in socialne Evrope.

Okoljski akcijski programi usmerjajo razvoj okoljske politike EU že od začetka sedemdesetih let minulega stoletja. Svet je 4. oktobra 2019 odobril sklepe o prihodnjem osmem okoljskem akcijskem programu, v katerih je Evropsko komisijo pozval, naj predstavi ambiciozen in osredotočen program za obdobje 2021–2030.
Evropska komisija je predlog sklepa Evropskega parlamenta in Sveta EU o splošnem okoljskem akcijskem programu EU do leta 2030 predstavila 14. oktobra lani.

Polona Bahun
O avtorju