Agencija za prestrukturiranje energetike, Elektro Ljubljana in Kon Tiki Solar so 23. junija 2001 postavili in priključili prvo sončno elektrarno v Sloveniji. Montaža elektrarne je bila izvedena v enem dnevu, ob petnajsti uri tega dne je bila nato že poskusno priključena na razdelilno omarico ApE in s tem na javno električno omrežje.
Prvotna zamisel je sicer bila postaviti 50 kW sončno elektrarno, vendar je bila nato zaradi zelo velikih investicijskih stroškov na koncu postavljena elektrarna moči zgolj 1,1 kW, ki služi predvsem v promocijske, demonstracijske, raziskovalne in izobraževalne namene. Od začetka obratovanja pa do danes je prišlo le dvakrat do prekinitve obratovanja elektrarne. Leta 2006 je prišlo do okvare razsmernika zaradi česar elektrarna ni obratovala tri tedne. Leta 2010 pa je za en mesec bilo treba izklopiti elektrarno zaradi zamenjave strešne kritine. Sončna elektrarna je tako v prvih desetih letih proizvedla 9.686 kWh, kar pomeni v povprečju 987 kWh/leto. Leta 2016 je sončna elektrarna ApE, kot prva, po 15 letnem podpornem obdobju, izstopila iz sistema zagotovljenega odkupa po višji ceni. Od leta 2016 sončna elektrarna služi za lastno oskrbo ApE, viški električne energije pa se v skladu s pogodbo, po tržni komercialni ceni, prodajajo dobavitelju električne energije. Po 20 letih je sončna elektrarna torej še vedno v obratovanju, seveda pa po grobi oceni proizvaja približno četrtino manj kot na začetku.
Pilotni projekt prve sončne elektrarne seveda za povprečnega investitorja nikakor ni bil zanimiv, je pa po besedah Franka Nemca iz Agencije za prestrukturiranje energetike omogočil pridobitev mnogih informacij in izkušenj na področju rabe sočne energije. Država, investitorji in energetska podjetja so na podlagi izvedenega projekta, pridobili potrebne tehnološke informacije in znanja na področju sončnih naprav: tehnične podatke v zvezi z obratovanjem, možne proizvodnje, vplivih in motnjah za omrežje, delovanje zaščit ter možnost za on-line spremljanje obratovanja in podobno.