Energetika

EGP: Pridobiti in zadržati kupce!

V podjetju Elektro Gorenjska Prodaja, d.o.o., postavljajo zadovoljstvo odjemalcev na prvo mesto in z njimi gradijo parterske odnose.  
EGP: Pridobiti in zadržati kupce!

V novejšem času se v razmerah gospodarske recesije tudi Elektro Gorenjska Prodaja, hčerinsko podjetje družbe Elektro Gorenjska, sooča s številnimi izzivi pri samem poslovanju in z vedno večjimi pritiski na cene električne energije.  

Kot je pojasnil Rudolf Ogrinc, direktor Elektra Gorenjska Prodaja, razmere dodatno otežuje novi Energetski zakon, ki sicer v luči večje preglednosti trga z električno energijo na trg vnaša dodatno zmedo in regulacijo na področjih, ki posegajo v svobodo vsakega dobavitelja, da ponudbo oblikuje po svojem poslovnem modelu, in s tem zavira in omejuje konkurenco na trgu.  

Konkurenčnost dobaviteljev čedalje bolj absurdna  

»Cena električne energije, ki jo oblikujemo dobavitelji električne energije, predstavlja komaj 30 odstotkov stroškov na računu za elektriko. Ob izjemno nizkih cenah električne energije in manjšinskemu deležu na računu pa konkurenčnost dobaviteljev postaja čedalje bolj absurdna in protislovna,« meni Ogrinc.  

Na vprašanje, kakšne težave povzroča problematika izjemno nizkih cen električne energije, je direktor Elektra Gorenjska Prodaja odgovoril, da odjemalci postajajo vse bolj ozaveščeni, prilagodljivi in poleg konkurenčne cene pričakujejo še dodatno ponudbo in storitve. Ob izjemno nizkih cenah električne energije pa podjetje ustvarja premalo razlike v ceni, da bi lahko dolgoročno zagotovilo vzdržno poslovanje in poleg tega investiralo še v razvoj novih storitev. Nizke veleprodajne cene električne energije so dobaviteljem trenutno naklonjene, situacija pa se bo še poslabšala, ko se bo trend padanja cen obrnil navzgor. Dolgoročno bodo tako najbolj prizadeti prav odjemalci.  

Zanimivejše ponudbe in storitve EGP   

Elektro Gorenjska Prodaja veliko pozornosti namenja oblikovanju raznolike in kakovostne ponudbe odjemalcem električne energije. Podjetje je že pred meseci njihovim odjemalcem električne energije ponudilo okolju prijazen e-račun. Tako imajo prejemniki e-računa možnost, da namesto klasičnega papirnega računa (po navadni pošti) odslej prejemajo račun za električno energijo v svojo spletno banko. E-račun je brezplačen, enostaven za ravnanje in prijazen do okolja, odjemalci pa ga lahko naročijo v spletni aplikaciji Moj EGP ali v svoji spletni banki.  

V Elektru Gorenjska Prodaja so letos uvedli tudi zanimivi in uporabni storitvi za gospodinjstva in podjetja. Asistenca za dom je odjemalcem v pomoč, ko se spopadajo z nepričakovano težavo ali ko potrebujejo najugodnejšo ponudbo za obnovo svojega doma. Asistenca za vaše podjetje pa pomaga podjetjem, da  svoje poslovanje zavarujejo pred neplačniki.  

»Junija smo odjemalcem predstavili asistence Elektra Gorenjska Prodaja za dom in podjetje. V sklopu asistence za dom gospodinjskim odjemalcem nudimo Domsko in Primerjalno asistenco. Z Domsko asistenco odjemalcem zagotavljamo hitro pomoč mojstrov, serviserjev in obrtnikov v primeru nepričakovanih težav. S Primerjalno asistenco pa gospodinjskim odjemalcem poenostavljamo pridobivanje primerjalnih ponudb mojstrov, serviserjev in obrtnikov. Z enim klicem na brezplačno številko odjemalec pridobi toliko ponudb, kolikor jih želi. Prihrani tako čas kot denar,« je pojasnil Ogrinc. 

Poslovnim odjemalcem pa s Plačniško asistenco ponujajo večjo stabilnost poslovanja s pomočjo pri spopadanju z neplačniki. Odjemalcem posredujejo osnovne bonitetne podatke, uredijo odkup terjatev in verižne kompenzacije, vlagajo predsodne in sodne izterjave ter pripravijo kazensko ovadbo za vložitev na Policijo.   

Možnost plačila računa brez provizije  

Kot so pojasnili v Elektru Gorenjska Prodaja, lahko njihovi odjemalci od 1. avgusta 2014 račune za električno energijo poravnajo brez plačila provizije v eni od 28 poslovalnic Delavske hranilnice. S tem lahko prihranijo do 27,60 evrov na leto. Provizije za plačilo položnic se močno razlikujejo. Pri plačilu ene same položnice na črpalki, pošti, v trgovini ali na banki odjemalci plačajo od 0,65 do 2,30 evra. Odjemalci EG Prodaja, ki položnico za električno energijo poravnajo v poslovalnicah Delavske hranilnice, lahko tako prihranijo do 27,60 evrov na leto samo pri elektriki. Položnico za elektriko lahko brez plačila provizije poravnajo vsi odjemalci Elektra Gorenjska Prodaja, ne glede na to, ali so komitenti Delavske hranilnice ali ne. Delavska hranilnica ima na Gorenjskem tri poslovalnice, v Kranju, na Jesenicah in v Kamniku, račune za električno energijo Elektra Gorenjska Prodaja pa je mogoče poravnati brez provizije v kateri koli od 28 poslovalnic po Sloveniji.  

Sicer pa odjemalci Elektra Gorenjska Prodaja lahko dodatno prihranijo tudi z e-računom in trajnikom. S prejemom računa v spletno banko lahko privarčujejo do 9,95 evrov na leto oziroma 5,56 evra na leto, če račun poravnavajo prek trajnika. Odjemalci, ki prejemajo e-račun in račun poravnavajo prek trajnika, pa sodelujejo v mesečnem žrebanju za pet bonusov za električno energijo v vrednosti 10 evrov in deset bonusov v vrednosti 5 evrov, so povedali v Elektru Gorenjska Prodaja.  

Želijo se čim bolj približati potrebam kupcev  

Dobavitelji električne energije se v novejšem času soočajo z vse bolj osveščenimi in zahtevnimi odjemalci. Po besedah Ogrinca v Elektru Gorenjska Prodaja postavljajo zadovoljstvo odjemalcev na prvo mesto ter partnerske odnose z njimi gradijo s kakovostno in konkurenčno ponudbo. Trudijo se čim bolj približati njihovim željam in potrebam, da bi bila izguba odjemalcev čim manjša in da bi pridobili  tudi več novih. Kot kažejo statistični podatki, se v Evropi kar odstotkov odjemalcev električne energije vsako leto odloči za menjavo dobavitelja, takšen trend pa se kaže tudi v Sloveniji.  

EC Energija in EG Prodaja se združujeta  

Septembra sta Elektro Celje in Elektro Gorenjska na podlagi sklepov nadzornih svetov obeh družb podpisali pismo o nameri o povezovanju hčerinskih podjetij za prodajo električne energije, in sicer podjetja Elektro Celje Energija in podjetja Elektro Gorenjska Prodaja. Kot so povedali v Elektru Gorenjska, je povezovanje hčerinskih podjetij skladno s strategijo razvoja družbe Elektro Gorenjska in hčerinskega podjetja Elektro Gorenjska Prodaja, ki temelji na geografskem, izdelčnem in storitvenem razvoju. Povezovanje bi, poleg močnejše vloge podjetij na slovenskem trgu, prineslo tudi sinergične učinke vsem podjetjem, predvsem pa večjo dodano vrednost za odjemalce električne energije,« so povedali v Elektru Gorenjska. Da bo povezovanje prineslo sinergijske učinke in omogočilo boljše možnosti za nastop na trgu, pa pričakujejo tudi v Elektru Celje.  

Miro Jakomin