Okolje

EIB SID banki zagotovila 50 milijonov evrov za zeleni in trajnostni razvoj občin

Lokalne samouprave in njihova javna podjetja bodo lahko v svojih lokalnih skupnostih financirale manjše infrastrukturne projekte, ukrepe za energetsko učinkovitost in okoljevarstvene pobude.

EIB SID banki zagotovila 50 milijonov evrov za zeleni in trajnostni razvoj občin

Evropska investicijska banka (EIB) bo Slovenski izvozni in razvojni banki (SID banka) zagotovila 50 milijonov evrov za ustvarjanje novega vira cenovno dostopnejšega financiranja za naložbe v male infrastrukturne projekte, ki jih spodbujajo slovenske občine. SID banka bo obenem naložbo EIB povezala z lastnimi sredstvi, s čimer bo za naložbe v razvoj slovenskih občin sprostila skupno sto milijonov evrov.

Lokalne samouprave in njihova javna podjetja bodo lahko v svojih lokalnih skupnostih financirale manjše infrastrukturne projekte, ukrepe za energetsko učinkovitost in okoljevarstvene pobude.

To bo pospešilo zeleni in trajnostni razvoj Slovenije, izboljšalo kakovost življenja in pogoje za poslovanje v državi ter krepilo ekonomsko, socialno in teritorialno kohezijo v EU. Slovenske občine bodo sredstva lahko vlagale v zmanjševanje porabe energije, energetske odpadke in ogljičnega odtisa, s čimer bodo prispevale k uspehu globalnih podnebnih ukrepov in načrtov EU, da do leta 2050 postane ogljično nevtralna.

To posojilo EIB podpira prednostne naloge, začrtane v kohezijski politiki EU:  bolj konkurenčno in pametnejšo Evropo in Slovenijo; bolj zelen prehod v nizkoogljično gospodarstvo; bolj povezano Evropo s krepitvijo mobilnosti; bolj socialno in vključujočo Evropa ter Evropo bližje državljanom s spodbujanjem trajnostnega in celostnega regionalnega razvoja po vsej EU. 

Skupne obveznosti EIB za posojila v Sloveniji od začetka njenega delovanja v državi so dosegle 6,99 milijarde evrov. EIB je vlagala v ključne sektorje slovenskega gospodarstva, vključno s prometom, okoljem, energetsko infrastrukturo, proizvodnjo in storitvami. Ključna sestavina dejavnosti banke EU v Sloveniji je spodbujanje malih in srednje velikih podjetij s povečanjem njihovega dostopa do dolgoročnega financiranja prek lokalnih finančnih institucij. EIB je do danes podprla več kot pet tisoč slovenskih malih in srednje velikih podjetij, ki so v tem procesu ohranila več kot 44 tisoč delovnih mest.

Sicer je EIB med letoma 2014 in 2020 zagotovila 123,8 milijarde evrov za projekte v kohezijskih regijah EU, ki podpirajo te cilje. Samo v letu 2020 so posojila EIB za kohezijske projekte znašala 19,5 milijarde evrov. Oktobra lani je EIB sprejela nov okvir za svoje kohezijske ukrepe za obdobje 2021–2027 in povečala financiranje za kohezijske regije. Do leta 2025 si bo EIB prizadevala 45 odstotkov svojih letnih posojil EU nameniti kohezijskim regijam, katerih BDP na prebivalca je pod povprečjem EU in 23 odstotkov manj razvitim regijam, katerih BDP na prebivalca je manjši od 75 odstotkov povprečja EU. Povečala pa bo tudi splošno podporo inovacijam in razvoju zasebnega sektorja v teh regijah.

Polona Bahun
O avtorju