V petek je minilo točno 70 let delovanja Elektroinštituta Milan Vidmar (EIMV).
Temelje in vizijo razvojne poti EIMV je podal njegov ustanovitelj prof. dr. Milan Vidmar, ki je že zelo zgodaj spoznal, da bo razvoj tehnološko zahtevnega elektroenergetskega sistema terjal tesno sodelovanje vrhunskih strokovnjakov, združenih pod eno streho.
Inštitut je formalno začel delovati dne 1. junija leta 1948, potem ko ga je 21. maja istega leta ustanovilo Ministrstvo za elektrogospodarstvo takratne Federativne ljudske republike Jugoslavije. Marca leta 1950 ga je Komite za elektriško gospodarstvo pri tedanji zvezni vladi v Beogradu prenesel v upravljanje in vodenje pod Ministrstvo za elektrogospodarstvo Ljudske republike Slovenije, še istega leta pa je prešel v pristojnost SAZU-ja.
V letih 1955-1958 je napredoval v znanstveni zavod, kmalu nato je razširil svojo dejavnost še na elektroindustrijo in se preimenoval v Inštitut za elektriško gospodarstvo in elektroindustrijo. Leta 1968 pa je ob svoji dvajsetletnici delovanja v spomin na svojega ustanovitelja privzel njegovo ime, ki ga nosi še danes.
EIMV je danes vodilna slovenska inženirska in znanstveno-raziskovalna organizacija na področju elektroenergetike in splošne energetike. Z ekonomskega in tehnološkega vidika obravnava proizvodnjo, prenos in distribucijo električne energije. Izdeluje idejne in izvedbene študije, ekspertna poročila, tehnološke, ekološke in druge analize, izvaja nadzor nad kakovostjo in delovanjem elektroenergetskih sistemov ter naprav za potrebe elektroenergetskih podjetij, ministrstev ter državnih in regionalnih organov. Strokovnjaki prav tako izvajajo raziskovalne in razvojne projekte na ravni EU (Horizon 2020) in regionalnih ravneh, ki zahtevajo kompleksno obravnavo od idejne zasnove do uresničitve.
Njegovo poslanstvo je bilo na začetku delovanja usmerjeno v iskanje najboljših rešitev za gospodarsko učinkovito in tehnološko moderno povezavo vseh uporabnikov tedaj še razdrobljenega elektroenergetskega omrežja. Danes so njegove naloge vsaj enako, če ne še bolj zahtevne. Spremenjene razmere v energetiki z množico obnovljivih in večinoma razpršenih virov, novih zahtevnih porabnikov, vključno z e-mobilnostjo in hranilniki, ter uvajanje sodobnih informacijskih tehnologij prinašajo namreč nove razvojne naloge in vprašanja.