V TEŠ so v zvezi s poročilom organizacije Greenpeace, ki je pred kratkim vznemirilo širšo javnost, pridobili mnenje EIMV.
Elektroinštitut Milan Vidmar, ki je dolgoletni razvojni nosilec sanacijskih ukrepov v Termoelektrarni Šoštanj, ugotavlja, da je okolica TEŠ bistveno manj onesnažena kot v minulem obdobju in je primerljiva z drugimi predeli v Sloveniji. To je ena ključnih ugotovitev, zapisana v njihovem sporočilu za javnost.
Znano je, da je organizacija Greenpeace pred kratkim v predstavljeni raziskavi o posledicah kurjenja lignita v Šoštanju ugotovila, da bo obratovanje šestega bloka TEŠ-a povzročilo vsaj 33 smrtnih žrtev na leto oziroma vsaj 1320 smrti v njegovi 40-letni življenjski dobi. Kot menijo v TEŠ-u, gre za zelo konkretne številke, izračunane na življenje natančno, ki pa nimajo znanstvene podlage, so nedokazane in nedokazljive. Ker so omenjene obtožbe zelo resne, je vodstvo TEŠ pridobilo mnenje EIMV, konkretno Oddelka za okolje, ki se že skoraj trideset let ukvarja s problematiko onesnaženosti zraka v Sloveniji.
EIMV o stanju kakovosti zraka v Šaleški dolini
»Po hitrem pregledu vsebine poročila menimo, da slednje temelji na modelu, ki se v Evropi uporablja za ocenjevanje stroškov in koristi nezaželenih antropogenih učinkov na okolje. Po našem vedenju predmetni model do sedaj na področju Republike Slovenije ni bil uporabljen, zato ga ni mogoče enostavno komentirati. Po navedbah avtorjev »Methodology for the Cost-Benefit Analysis for CAFE« je njen glavni namen poskus finančnega ovrednotenja povzročenih okoljskih škod na globalni in ne na lokalni ravni.
Kot razvojni nosilec sanacijskih ukrepov na področju izpustov snovi v zrak v preteklosti in izvajalec monitoringa lahko zagotovimo, da dolgoletni rezultati priznanih okoljskih meritev zraka dokazujejo, da je okolica TEŠ bistveno manj onesnažena kot v preteklosti in je primerljiva z drugimi predeli v Sloveniji.«
Nadalje v EIMV ugotavljajo, da večleten niz meritev delcev PM10 na merilnih lokacijah slovenskih mest in lokacijah v okolici TEŠ, ki ga objavlja Agencija Republike Slovenije za okolje, kaže, da je obremenjenost z delci v okolici TEŠ občutno manjša kot na večini merilnih mest v urbanih okoljih. Srednje letne koncentracije delcev PM10 v okolici TEŠ so bile ves čas v zakonskih mejah in precej nižje od dovoljene letne mejne vrednosti.
Sicer pa enaka ugotovitev velja tudi za prekoračitve dnevne mejne vrednosti. Njihovo število je v desetletnem obdobju v okolici šoštanjske elektrarne trajno manjše od dovoljenega števila, so še zapisali v omenjenem sporočilu za javnost. (mj)