Obnovljivi viri

Elan zagnal lastno sončno elektrarno

Sončna elektrarna bo na letni ravni pokrila približno 12 odstotkov energetskih potreb podjetja in bo tako pripomogla k znižanju izpustov za dobrih 498 ton na leto.

Elan zagnal lastno sončno elektrarno

V begunjskem Elanu se ob razvoju novih izdelkov vedno vprašajo tudi, koliko energije bodo zanj potrebovali, pri čemer so razmislek o energentu in njegovem viru vključili v vse svoje strateške dokumente. Kot pravijo, se bo letošnje leto v njihovo zgodovino vpisalo kot prelomno, saj bodo vso potrebno električno energijo zagotavljali iz obnovljivih virov, z današnjo otvoritvijo sončne elektrarne, ki se razprostira na kar 5.000 m2 in jo sestavlja 2.500 posamičnih panelov, pa bodo del energetskih potreb lahko pokrili tudi sami. Skupna nazivna moč elektrarne je 1 MW, pričakovana letna proizvodnja pa 1.050 MWh.

Kot izpostavljajo v Elanu, postaja sončna energija najhitreje rastoč segment virov trajnostne oskrbe z elektriko, saj z napredkom tehnologije, vse večjo cenovno konkurenčnostjo in učinkovitimi novimi poslovnimi modeli, široko odpira vrata v nizkoogljično gospodarstvo. Za Elan, ki že zasleduje cilj dviga energetske učinkovitosti in znižanja toplogrednih izpustov iz svoje osnovne dejavnosti, je tako vzpostavitev elektrarne v sklopu lastnih objektov logična strateška poteza. Elan v svoji panogi in regiji tako znova potrjuje svojo predanost in še naprej vodi z zgledom, neodvisnost od fosilnih goriv skupaj z novo investicijo v sončno elektrarno, pa bo na letni ravni poskrbela za ponor izpustov CO2, kot bi ga sicer absorbiralo približno 15.000 dreves.

Direktor energetskih storitev v družbi Interenergo, ki je postavila elektrarno, Mohor Vrhovnik, pa je ob današnjem slavnostnem dogodku povedal »Po modelu energetskega pogodbeništva sodelujemo z družbo Elan že pri šestem projektu, kar kaže, da ne sledijo in vodijo trendov zgolj v svoji panogi, ampak razumejo ključne tendence tudi na področju energetike. Kljub dobavni krizi je bila uresničitev tega projekta s strani naših strokovnjakov in podizvajalcev hitra in uspešna, hkrati pa je naročnik, glede na globalno dogajanje, pravi čas okrepil svojo energetsko samozadostnost. Projekt sončnih elektrarn bo Elanu poleg samooskrbe zagotovil konkurenčne cene in velik korak k zelenemu obratu, morda najpomembneje pa je, da jih bo razbremenil velikega dela energetskih vprašanj v teh turbulentnih časih. V času trajanja pogodbe bodo namreč razbremenjeni skrbi o cenovno ugodni ter stabilni dobavi, upravljanju, vzdrževanju in servisiranju. Čas, ki bi ga Elan sicer moral nameniti naštetemu, jim bo tako na voljo, da se bodo še v večji meri lahko osredotočili na svoje osnovno poslanstvo.« 

Brane Janjič
O avtorju