Energetika

Elektrika je imela veliko moč tudi v osamosvojitveni vojni

Pred dnevi so v Kranju predstavili zanimivo, zgodovinsko poučno knjigo z naslovom Elektro Gorenjska in osamosvojitvena vojna leta 1991.
Elektrika je imela veliko moč tudi v osamosvojitveni vojni

Dogodka, ki se je 9. marca 2017 odvijal na muzejskem večeru Elektrika kot orožje v osamosvojitveni vojni leta 1991, se je v Kranju udeležilo večje število gostov. Poleg avtorja knjige doc. dr. Draga Paplerja sta na tej prireditvi sodelovala tudi pričevalca takratnega časa, zdajšnji predsednik uprave Elektra Gorenjska mag. Bojan Luskovec ter direktor med leti 1980 in 2003 mag. Drago Štefe. Več o tem na www.youtube.com.

»Elektroenergetska infrastruktura je imela pomembno vlogo pri uresničitvi osamosvojitve Slovenije pred petindvajsetimi leti. V osamosvojitveni vojni za Slovenijo je bila elektrika pomembna z vidika pritiska na jugoslovansko vojsko, ki je imela nalogo z agresijo preprečiti uveljavitev suverenosti države Slovenije. Odklopi elektroenergetskih naprav junija 1991 so potekali v nevarnih razmerah, bili pa so v veliko pomoč slovenski teritorialni obrambi,« pojasnjuje doc. dr. Drago Papler.

Avtor knjige je med drugim poudaril, da je z dokumentarno raziskavo želel zabeležiti zgodovinska pričevanja, zbrati in dokumentirati avtentično gradivo, ga obdelati ter objaviti. Z zbiranjem gradiva je pričel leta 2001, ko je opravil pogovore s ključnimi udeleženci z območja Gorenjske, in zaključil ob 25-letnici osamosvojitve.

Po besedah mag. Bojana Luskovca, predsednika uprave Elektra Gorenjska, gre za enega redkih primerov tovrstnih zapisov zgodovine v slovenskem prostoru, ki prinaša pričevanja zaposlenih o dogodkih v okviru osamosvojitvenih procesov v letu 1991, o poškodbah elektrodistribucijskih objektov Elektra Gorenjska v vojaških operacijah in njihovi sanaciji v težkih razmerah. »Avtor v knjigi na nazoren in avtentičen način opisuje vključenost podjetja v času agresije na Slovenijo,« meni mag. Luskovec.

 Dostop do e-knjige na: www.gek.si/podjetje