Skupina Elektro Celje je v letu 2021 delovala v zahtevnih gospodarskih okoliščinah, a uspešno. Celotni čisti dobiček je bil 9,7 mio evrov, kar je 3,5 mio evrov več glede na leto 2020, kapital 239,3 mio evrov, kar je 1,2 % več glede na leto 2020. Mnogo je bilo izzivov, prilagajanj in nenazadnje v delovne procese vpeljanih novih tehnično tehnoloških in organizacijskih rešitev. Elektroenergetski sistem je učinkovit, zanesljiv in varno služi uporabnikom. Imajo dobro zgrajeno, močno in robustno distribucijsko omrežje, nadgrajeno z novimi informacijskimi in telekomunikacijskimi tehnologijami. Sistemska integracija OVE v stavbah in industriji, zmanjševanje TGP v prometnem sektorju, vključevanje baterij in mobilnih virov, dostopnost do podatkov v realnem času, agregiranje in posledično prožnost EES so izzivi, s katerimi so se ukvarjali.
Realizacija potrjenega gospodarskega načrta družbe je potekala nemoteno. Skupina Elektro Celje se je, po letu 2020, na krizo, ki je posledica epidemije, odzvala hitro, celostno in uspešno. V prvi fazi so bile aktivnosti osredotočene na poslovanje v spremenjenih okoliščinah, prepoznavanju in obvladovanju tveganj ter na zagotavljanje nemotene oskrbe svojih odjemalcev z električno energijo. To pomeni zagotavljati varno in zanesljivo oskrbo uporabnikov z energetskimi storitvami po tržnih načelih in načelih trajnostnega razvoja, ob upoštevanju učinkovite rabe, gospodarne izrabe obnovljivih virov energije ter pogojev varovanja okolja. V drugi fazi so organizacijo dela prilagoditi pogojem zahtevnega poslovanja, vezano na uporabo digitalnih tehnologij v vsakodnevnem življenju.
Pripravljeni na spremembe krepijo sodelovanje v evropskih projektih
Kot so zapisali v družbi, sta bili zadnji dve leti dober primer, kako hitro se lahko razmere poslovanja spremenijo, družba Elektro Celje pa je dokazala, da dobro deluje tudi v hitro spreminjajočem se tehnološkem okolju. Na vse spremembe so se ustrezno odzvali in so zagotovo med podjetji, ki ponujajo odgovore na sodobne izzive sistemskega prehoda na obnovljive vire, električno mobilnost, uporabo alternativnih, okolju prijaznih energentov, razvoju trajnostne mobilnosti in nudenja celostnih storitev za pametno upravljanje porabe električne energije.
Mag. Boris Kupec: »V Elektru Celju se zavedamo pomembnosti sodelovanja na področju tehnološkega razvoja in inovativnih dejavnosti, zato sodelujemo na razvojnih projektih, ki se neposredno nanašajo na tehnološka področja distribucije električne energije. V letu 2021 smo bili vodilni partnerji v razvojnih projektih Uporabljaj pametno in Lambda. Med drugim aktivno sodelujemo z mednarodnimi partnerji v več evropskih projektih, kot so projekti X-FLEX, i-Flex, OneNet ter BD4OPEM. Sodelujemo tudi v konzorciju za promocijo in pospešitev zelene preobrazbe slovenske energetike, s ciljem razogljičenja Slovenije do leta 2050, v okviru katerega je v pripravi razpisna dokumentacija za evropski projekt GreenSwitch. Vsi ti projekti, ki jih bo v prihodnosti zagotovo še nekaj, so pomembni tako za regijo, kot za razvoj omrežja. Ker se zavedamo pomembnosti sodelovanja v evropskih razvojnih projektih, naše zaposlene spodbujamo, da se intenzivno vključujejo v razvojno raziskovalne projekte.«
Zaposleni so ključni v zgodbi uspeha
Temeljni namen načrtne graditve organizacijske kulture je doseganje poslovne učinkovitosti in prilagajanje zaposlenih strategiji podjetja, z namenom spodbujanja procesa sprememb. Biti član skupine Elektro Celje pomeni uresničevati kulturo dela in sobivanja, ki jih povezuje. V letu 2021 je bilo v skupini več kot 700 zaposlenih. Razvijali so njihove kompetence, skrbeli za njihovo izobraževanje in spremljali njihovo zadovoljstvo. V naravi človeka je, da se dobro počuti, ko svoje delo dobro opravi. To jim da občutek uspeha, zadovoljstva in potrditve. Slovenci imamo pregovor, da je vsak svoje sreče kovač. Če smo torej ob dobro opravljenem delu zadovoljni, smo odgovorni in motivirani tudi za uspeh. Z zavzetostjo, motiviranostjo in znanjem, zaposleni krepijo moč in ugled skupine, so še zapisali v poročilu.
Delujejo trajnostno
V poslovanje, izdelke, storitve in vsebine delovanja družb v skupini so vgrajena načela trajnostnega razvoja na način, ki zadošča današnjim potrebam, ne da bi pri tem ogrožali možnosti prihodnjih generacij, da zadostijo svojim lastnim potrebam. Globalna odgovornost, medgeneracijska pravičnost in solidarnost, povezovanje družbenih in okoljskih ciljev, previdnostno načelo in načelo sodelovanja je naša odgovornost, ki se je zagotovo zavedajo.