Elektro Gorenjska, ki je znana po inovativnih rešitvah, je nov način zamenjave telekomunikacijske povezave uspešno izpeljala tudi v praksi.
Na daljnovodni povezavi Moste-Bled je Elektro Gorenjska nedavno prvič v Sloveniji uspešno izvedla zamenjavo obstoječe optične telekomunikacijske povezave na 110 kV daljnovodu ob hkratnem zagotavljanju neprekinjene telekomunikacijske povezave v času zamenjave optične vrvi. V Sloveniji so se sicer doslej vse tovrstne zamenjave obstoječih telekomunikacijskih povezav izvajale tako, da se je stara zaščitna vrv uporabila za razvlek nove zaščitne vrvi, kar je posledično zahtevalo večdnevno prekinitev telekomunikacijske povezave. Ker pa telekomunikacijska povezava na omenjenem daljnovodnem odseku nima redundantne obhodne poti, je bilo treba najti novo rešitev. Nov način zamenjave, ki se izvede v nekaj urah, temelji na vzporednem načinu menjave zaščitne vrvi tako, da se ob montaži nove zaščitne vrvi z odmikom stare na začasna obesišča, omogoči nemoten pretok telekomunikacijskega prometa. Tako čas prekinitve obstoječe telekomunikacijske povezave obsega samo čas izvedbe zvarov na optičnih vlaknih iz zaščitne vrvi z optičnimi vlakni na uvodnih optičnih kablih, ki so zaključeni na optičnih delilnikih.
Na daljnovodni povezavi Moste-Bled je bila obstoječa telekomunikacijska pot izvedena z ovitim optičnim kablom okoli zaščitne vrvi (OPWR), saj je zaradi vandalizma v preteklih letih prihajalo do večjega števila prekinitev optičnih vlaken, kar je posledično začelo ogrožati varno in zanesljivo obratovanje telekomunikacijske povezave. Izhodiščni pogoj Službe za informacijsko komunikacijske tehnologije Elektra Gorenjska pri pripravi načrta sanacije omenjenega daljnovoda je bil zagotavljanje neprekinjenosti delovanja telekomunikacijskih storitev. Kot tehnično in obratovalno najboljša možnost se je pokazala zamenjava obstoječe zaščitne vrvi z OPWR z novo zaščitno vrvjo z vgrajenimi optičnimi vlakni (OPGW).
Služba za projektivo Elektro Gorenjska je pred konkretno zamenjavo izdelala posebno študijo, v kateri se je že v začetni fazi projektiranja zasnoval način zamenjave zaščitne vrvi, prav tako pa so predstavili mehansko odpornost in stabilnosti daljnovoda v času montaže in po montaži oziroma izpeljavi tovrstne rešitve. S študijo in nato tudi v praksi je bilo potrjeno, da lahko v določenem časovnem obdobju in ob določenih pogojih na daljnovod montiramo dve zaščitni vrvi na konice jeklenih stebrov. Z novim načinom menjave tako niso bili potrebni nikakršni dodatni posegi na obstoječih jeklenih konstrukcijah. Ta dejstva pa so izredno pomembna tako z vidika čim krajše prekinitve vodenja elektroenergetskega sistema kot z vidika čim krajših izpadov na zakupljenih optičnih poteh s strani zunanjih partnerjev.
V navedenem primeru gre za popolnoma nov in inovativen način reševanja opisane problematike, ki je bil v Sloveniji prvič konkretno proučen ter nato tudi uspešno izpeljan na terenu. (pb)