Lokalni energetski koncept (LEK) je celovit dolgoročni koncept razvoja občine kot lokalne skupnosti na področju energetske oskrbe.
Distribucijsko podjetje Elektro Gorenjska, kot upravljavec elektrodistribucijskega omrežja, aktivno sodeluje s posameznimi gorenjskimi občinami pri izdelavi Lokalnih energetskih konceptov (LEK).
Poleg načrtov oskrbe z energijo LEK vključuje tudi ukrepe za učinkovito rabo energije, soproizvodnjo toplote in električne energije ter uporabo obnovljivih virov energije. Izdelava LEK za občino je zakonsko opredeljena z Energetskim zakonom.
Kot na spletni strani pojasnjuje Elektro Gorenjska, v procesu izdelave LEK sodelujejo pri pripravi podatkov o stanju elektrodistribucijskega omrežja, rabi električne energije ter proizvodnji električne energije iz razpršenih virov. Da bi proces pridobivanja podatkov za izdelavo LEK potekal optimalno, so za občine kot naročnike konceptov, pripravili obrazec kot vlogo za pripravo podatkov.
V dokumentu LEK navedeni tudi konkretni učinki
Lokalna skupnost sprejme LEK (kot program ravnanja z energijo v lokalni skupnosti) po predhodnem soglasju ministra, pristojnega za energijo, in ga objavi na svojih spletnih straneh, pojasnjujejo na Ministrstvu za infrastrukturo.
LEK je najpomembnejši pripomoček pri načrtovanju strategije lokalne energetske politike. V njem so zajeti načini, s katerimi lahko uresničimo lokalni skupnosti prilagojene rešitve za učinkovite, gospodarne in okolju prijazne energetske storitve v stanovanjih, podjetjih in javnih ustanovah.
Sicer pa so v dokumentu navedeni tudi konkretni učinki, ki jih lokalna skupnost lahko doseže z izvajanjem aktivnosti iz LEK. Na podlagi LEK se načrtujejo prostorski in gospodarski razvoj lokalne skupnosti, razvoj lokalnih energetskih gospodarskih javnih služb, učinkovita raba energije in njeno varčevanje, uporaba obnovljivih virov energije ter izboljšanje kakovosti zraka na območju lokalne skupnosti, med drugim še pojasnjujejo na omenjenem ministrstvu.