Energetika

Elektro Ljubljana lani uresničila več projektov

V letu 2011 je družba Elektro Ljubljana investirala v elektroenergetsko omrežje in sistem 21,2 milijona evrov.  
Elektro Ljubljana lani uresničila več projektov

Kot sta na novinarski konferenci poleg predstavitve kazalcev  poslovanja v letu 2011 (o tem smo že poročali) povedala predsednik uprave Andrej Ribič in predsednik nadzornega sveta Andrej Šuštaršič, je bilo v Elektru Ljubljana d. d. na zadnji dan leta 2011 zaposlenih 894 delavcev, to je za 90 zaposlenih manj kot leto prej (od tega je bilo 68 delavcev prezaposlenih v hčerinsko družbo Elektro energija d. o. o. zaradi izvedbe postopka iz členitve dejavnosti nakupa in prodaje električne energije). V primerjavi z letom 2010 so bili zaradi tega tudi stroški dela za primerljivo dejavnost nižji za 3,6 odstotka.

Gospodarnost poslovanja Elektra Ljubljana se je glede na primerljivo dejavnost predhodnega leta povečala za 9,4 odstotne točke. Čista donosnost sredstev (ROA), ki prikazuje delež dobička, ki ga podjetje ustvari z lastnimi sredstvi in kaže, kako uspešno je bilo poslovodstvo pri upravljanju s sredstvi podjetja, pa je v letu 2011 dosegla 1 odstotek. Pričakovanja lastnika so, da do leta 2015 doseže 4,1 odstotek ob smiselni uporabi metodologije Javne agencije RS za energijo za določitev omrežnine.  

V primerjavi s stanjem 1. januarja 2011 po izčlenitvi se je za 1,1 odstotno točko povečala tudi dolgoročna pokritost dolgoročnih sredstev. V družbi Elektro Ljubljana d. d. je po stanju 31. decembra 2011 tako 96 odstotkov dolgoročnih sredstev financiranih z dolgoročnimi viri.  

Elektroenergetsko distribucijsko omrežje Elektra Ljubljana  

Elektro Ljubljana d. d. upravlja skupaj 17.518,4 kilometrov vodov na 6.166 kvadratnih kilometrov velikem oskrbovalnem območju in preko 5.295 transformatorskih postaj (TP) SN/0,42 kV napaja 327.689 odjemalcev, od tega 90 odstotkov gospodinjskih in 10 odstotkov poslovnih odjemalcev.  

Celotni prevzem električne energije v distribucijsko omrežje Elektra Ljubljana iz prenosnega omrežja, sosednjih distribucijskih podjetij in od neposredno priključenih proizvajalcev električne energije je v letu 2011 zanašal 4.115,8 GWh in je bil v primerjavi z letom 2010 manjši za 1,3 odstotka.  

Končnim uporabnikom na distribucijskem območju Elektra Ljubljana je bilo v letu 2011 distribuiranih 3.921,8 GWh električne energije; od tega 28,1 odstotka električne energije gospodinjskim odjemalcem in 71,9 odstotka poslovnim odjemalcem. Pri tem je bilo 63 odstotkov poslovnega odjema na srednji napetosti in 37 odstotkov na nizki napetosti. Maksimalna skupna konična obremenitev na prevzemni strani je bila v letu 2011 dosežena v mesecu marcu, in sicer 637,8 MW.   

Na distribucijsko omrežje je bilo konec leta 2011 priključenih skupno 442 proizvajalcev električne energije. Delež fotovoltaičnih elektrarn hitro narašča in trenutno predstavlja 74 odstotkov vseh elektrarn. V letu 2011 je bilo od proizvajalcev prevzetih 163,2 GWh električne energije, to je 12,4 odstotka več  kot leta 2010.   

Razvoj omrežja in investicije  

V letu 2011 so v družbi kljub splošni recesiji izdali za skoraj 100 MW novih soglasij za priključitev odjema, za 75 MW pa jih je bilo novih moči tudi priključenih. Na področju priključevanja obnovljivih virov je bil zaznan izreden interes investitorjev za izgradnjo fotovoltaičnih virov energije. Izdali so 256 soglasij za priključitev skoraj 34 MW novih proizvodnih virov.  

V letu 2011 je Elektro Ljubljana investiral v elektroenergetsko omrežje in sistem 21,2 milijonov evrov in s tem realiziral le najbolj nujne investicije. Sprojektirali, pridobili upravno dokumentacijo ter zgradili ali rekonstruirali so 60 transformatorskih postaj, 173 km vodov ter izvajali investicije na treh strateških 110 kV objektih.  

Vzdrževanje in storitve za SODO d. o. o.  

Družba Elektro Ljubljana d.d. je storitve po pogodbi s SODO izvedla v okviru planiranih ciljev. V primerjavi s predhodnim letom so več del namesto s tujimi izvajalci opravili z lastnimi delavci. Pomembnejši projekti izvedeni v letu 2011, ki vplivajo na poslovanje družbe so:  

Odprtje učno vadbenega centra  

Na lokaciji Domžale so odprli nov Učno vadbeni center, kjer se teoretično in praktično usposabljajo delavci s področja razvoja, projektive, izvedbe del ter nabave blaga in storitev z namenom širjenja baze znanja, enotnih postopkov dela, uporabe blaga in storitev ter izmenjave mnenj.  

Uvajanje dela pod napetostjo za zmanjšanje prekinitev dobave električne energije  

Elektro Ljubljana je s praktičnim usposabljanjem monterjev uspešno zaključil pilotni projekt uvedbe dela pod električno napetostjo. S tem so strokovnjaki podjetja pridobili licence in dovoljenja za delo pod napetostjo, kar odjemalcem prinaša predvsem zmanjšanje prekinitev dobave električne energije zaradi nujnih del na elektrodistribucijskem omrežju.   

Zaključen pilotski projekt TCC in vzpostavljen Distribucijski klicni center  

Na distribucijskem območju Novega mesta je bil izveden pilotski projekt TCC (Truble Call Center – center za odpravo napak na omrežju). Z uvedbo TCC na celotnem območju Elektra Ljubljana bodo v prihodnjem letu dežurne službe razbremenili neposredne komunikacije z uporabniki omrežja. Vzpostavljen je bil tudi Distribucijski klicni center za komunikacijo z uporabniki omrežja, preko katerega uporabniki dobijo informacije s področja omrežne dejavnosti.  

Miro Jakomin