Energetika

Elektro Ljubljana uspešna pri pridobivanju kohezijskih sredstev

Denar je namenjen za nakup in vgradnjo 157 tisoč pametnih števcev do leta 2022.
Elektro Ljubljana uspešna pri pridobivanju kohezijskih sredstev

Družba Elektro Ljubljana je podpisala pogodbo o sofinanciranju projekta Izgradnja naprednega merilnega sistema v Elektru Ljubljana. Z uspešnim nastopom na javnem razpisu za sofinanciranje nakupa in vgradnje pametnih števcev električne energije za obdobje 2017-2022, ki ga je objavilo Ministrstvo za infrastrukturo, bo družba Elektro Ljubljana prejela nepovratna evropska sredstva za opremljanje merilnih mest z napredno merilno infrastrukturo.

Operacijo sofinancirata EU iz Kohezijskega sklada in republika Slovenija. Ta se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, prednostne osi Trajnostna raba in proizvodnja energije ter pametna omrežja, prednostne naložbe Razvoj in uporaba pametnih distribucijskih sistemov, ki delujejo pri nizkih in srednjih napetostih, specifičnega cilja Povečanje izkoriščenosti in učinkovitosti energetskih sistemov. EU iz Kohezijskega sklada tako za projekt namenja slabih 5,4 milijona evrov in Elektro Ljubljana nekaj več kot 15,7 milijona evrov.

V okviru projekta Izgradnja naprednega merilnega sistema bo Elektro Ljubljana v obdobju 2017 do 2022 opremila preko 157 tisoč merilnih mest z napredno merilno opremo. Opremljanje merilnih mest bo potekalo po različnih nadzorništvih, glede na strategijo uvedbe Naprednega merilnega sistema in potrjenimi investicijskimi načrti pa bo v letu 2018 opremljanje potekalo na nadzorništvih Grosuplje (DE Ljubljana okolica), Metlika (DE Novo mesto), v delu DE Ljubljana mesto, v delu nadzorništva Dobrepolje (DE Kočevje) ter v delu nadzorništva Trbovlje (DE Trbovlje).

Izgradnja sistema naprednega merjenja je za elektrodistribucijska podjetja, kot tudi za uporabnike distribucijskega omrežja električne energije in širše družbeno okolje, izjemnega pomena. Z investicijo bodo poleg elektrodistribucijskih podjetij in ostalih akterjev na trgu, koristi deležni tudi vsi uporabniki omrežja, ki bodo v tem obdobju vključeni v napredni merilni sistem. Investicija bo tako pri uporabnikih sistema, kakor pri drugih ključnih akterjih na trgu električne energije spodbudila aktivnejše prilagajanje razmeram na trgu.

Kot je znano, zimski paket postavlja v ospredje pametna omrežja, izgradnjo sistema naprednega merjenja, napredne sisteme obračunavanja, digitalizacijo, razpršene vire, informacijsko varnost, varstvo podatkov, predvsem pa vlogo aktivnega uporabnika. Slednji bodo imeli v prihodnosti ključno vlogo na trgu z električno energijo. Naloga elektrodistribucijskih podjetij pa je opravljanje kakovostnega servisa za uporabnike, dobavitelje in za gospodarstvo na sploh. To pomeni nadaljnja vlaganja v razvoj omrežja in stalno izvajanje vseh potrebnih ukrepov za zagotavljanje zanesljive in kakovostne oskrbe z električno energijo.

Polona Bahun
O avtorju