V Elektru Maribor vzporedno s krepitvijo omrežja vzpostavljajo tudi sistem naprednega merjenja, ki je temeljni gradnik pametnih omrežij, saj porabnikom zagotavlja tehnično podporo pri aktivnejšem prilagajanju odjema razmeram na trgu in jim omogoča uporabo naprednih tarifnih sistemov. Konec minulega leta je bilo tako v sistem daljinskega merjenja vključenih že skoraj 141 tisoč njihovih uporabnikov oziroma že 65 odstotkov vseh merilnih mest, kar jih uvršča na vodilno mesto med slovenskimi distribucijskimi podjetji. Do konca leta naj bi ta delež povečali na 72 odstotkov vseh merilnih mest, v naslednjih letih pa s sodobnimi števci opremili prav vse odjemalce.
K dosegu tega cilja naj bi jim pomagala tudi nepovratna sredstva v višini slabih 3,7 milijona evrov, ki jih bodo prejeli v okviru projekta zamenjave števcev električne energije s pametnimi števci. Projekt sofinancirata Evropska unija iz kohezijskega sklada in Republika Slovenija, v obdobju do leta 2022 pa naj bi iz tega naslova namestili dodatnih 88.295 števcev. Skupna vrednost investicije je sicer skoraj 19,4 milijona evrov.
Drugače pa Elektro Maribor aktivno sodeluje tudi v slovensko-japonskem projektu pametnih omrežij in pametnih skupnosti NEDO, v katerem so osnovni partnerji japonska razvojna agencija NEDO in njegov pooblaščeni izvajalec Hitachi ter družba ELES. Projekt Premakni porabo je bil uvrščen v shemo spodbud za pilotne projekte, kar omogoča prvo uporabo pilotne dinamične tarife. Projekt se je začel izvajati decembra lani, končan pa bo letos konec novembra. Za sodelovanje v njem se je odločilo 830 uporabnikov na območju RTP Breg. Cilj je časovni premik rabe električne energije iz časa konične obremenitve v drugo časovno obdobje. S tem se omogoči učinkovitejša raba energije in razbremenitev distribucijskega omrežja ob tem pa uporabnik še zmanjša svoje stroške elektrike.
Na istem območju poteka tudi projekt Napredno vodenje, v okviru katerega želijo omogočiti uvedbo naprednih funkcionalnosti koordinirane regulacije napetosti, avtomatsko lokalizacijo okvar in selekcioniranja omrežja, izvajanje sistemskih storitev, kratkoročnih napovedi odjema in lokalne proizvodnje ter optimizacijo rabe električne energije v lokalnih skupnostih.