Omrežja

Elektro Maribor tudi v leto 2022 vstopa z ambicioznimi načrti

Naraščajočim zahtevam odjemalcev naj bi sledili z okrepljenimi vlaganji v povečanje robustnosti in jakosti distribucijskega omrežja, do konca leta pa naj bi bilo v sistem naprednega merjenja vključenih že 99,5 odstotka vseh merilnih mest.

Elektro Maribor tudi v leto 2022 vstopa z ambicioznimi načrti

V Elektru Maribor radi izpostavljajo, da pomeni elektrodistribucijsko omrežje infrastrukturo trajnostnega razvoja in hrbtenico energetske tranzicije, pri čemer so trajnostna vlaganja v distribucijski sistem, s katerimi zagotavljajo potrebno robustnost, jakost in fleksibilnost elektrodistribucijskega omrežja, ključnega pomena za uspešen prehod v nizkoogljično družbo. 
Tako bodo s ciljem nadaljnjega zagotavljanja zanesljive in kakovostne oskrbe odjemalcev z električno energijo tudi letos največji delež investicijskih vlaganj namenili elektroenergetski infrastrukturi in v tem sklopu izvedli številne rekonstrukcije in novogradnje distribucijskih vodov, povečali število transformatorskih postaj, delež podzemnega nizko in srednje napetostnega omrežja, delež vključenih merilnih mest v napredni merilni sistem, zagotavljali napredne podatkovne storitve za udeležence trga in se skupaj z drugimi distribucijskimi podjetji vključili v polno delujoči varnostno operativni center. V razmerah, za katere je značilna rast odjema, priključne in konične moči zaradi naraščajočih potreb uporabnikov, ter ob vse pogostejših izrednih vremenskih razmerah, je, kot poudarjajo v Elektru Maribor, tudi zelo pomembno, da naj bi letos presegli 74 -odstotni delež izoliranih podzemnih in nadzemnih srednje in nizkonapetostnih vodov, kar bo dodatno prispevalo k zanesljivosti oskrbe z električno energijo v tem delu države.
Nadaljevali bodo tudi z intenzivnim razvojem sistema naprednega merjenja in v tem okviru tudi s projektom zamenjave števcev električne energije s pametnimi števci. Tako naj bi letos v napredni merilni sistem dodatno vključili več kot 6.000 uporabnikov, kar pomeni, da bo konec leta v sistem naprednega merjenja vključenih kar 222.356 merilnih mest oziroma 99,5 odstotka vseh merilnih mest na njihovem oskrbnem območju. Sicer pa v Elektru Maribor tudi za letos predvidevajo nadaljnje povečevanje priključevanja novih uporabnikov omrežja in potreb po povečanju moči, in sicer naj bi se priključna moč odjema povečala za najmanj 37 MW in priključna moč na strani proizvodnje za vsaj 15 MW. Drugače pa naj bi po omrežju družbe Elektro Maribor v letu 2022 distribuirali 2.306 GWh električne energije.

V obdobju januar-september 2021 izpeljali za dobrih 20 milijonov investicij

Družba Elektro Maribor je z velikim angažmajem zaposlenih tudi v obdobju januar–september 2021 poslovala uspešno in ustvarila poslovni izid pred obdavčitvijo v višini 10,1 milijona evrov, kar je bilo za 0,8 milijona evrov oziroma 9 odstotkov več glede na enako obdobje leta 2020 in tudi za 0,2 milijona evrov oziroma 2 odstotka več od načrtovanega za to obdobje. Konec septembra 2021 so v Elektru Maribor zabeležili tudi največ uporabnikov in odjemalcev ter najvišjo priključno in obračunano moč doslej. Tako se je priključna moč proizvodnje v navedenem obdobju glede na enako obdobje leto prej povečala za 19,5 MW, priključna moč odjema pa za 59 MW, od tega 33 MW na poslovnem odjemu in 26 MW na gospodinjskem odjemu. Obseg distribuirane energije pa je bil za 5,5 odstotka večji glede na enako obdobje v letu 2020. 
Da bi lahko sledili vse večjim zahtevam odjemalcev in tudi samostojnih proizvajalcev električne energije, Elektro Maribor v zadnjih letih precej pozornosti namenja tudi vlaganjem v posodobitev in okrepitev omrežja, pri čemer so v obdobju januar–september 2021 izpeljali za 20,3 milijona evrov investicij, pri čemer so za financiranje investicijskih vlaganj v obravnavanem obdobju črpali tudi načrtovano dolgoročno posojilo v višini 12 milijonov evrov.

Brane Janjič
O avtorju