Na območju Slovenske Bistrice lani za 3,75 milijona investicij, letos pa načrtujejo še za dodatnih 3,28 milijona evrov.
Elektro Maribor nadaljuje z dobro prakso predstavljanja načrtovanih naložb po posameznih območnih enotah v tekočem letu, s čimer želijo, kot poudarjajo, še utrditi vezi z lokalnim okoljem. Po besedah predsednika uprave Elektra Maribor mag. Borisa Soviča je sodelovanje z lokalnimi skupnostmi zgledno, z njimi pa skušajo v čim večji meri uskladiti tudi svoje razvojne načrte. Ti so usmerjeni predvsem v povečanje robustnosti omrežja, saj se vpliv podnebnih sprememb vse bolj odraža v vse večjem številu naravnih ujm, v katerih je pogosto poškodovano distribucijsko omrežje, na drugi strani pa tudi v digitalizacijo in okrepitev komuniciranja z odjemalci oziroma širitev palete storitev.
Kot je na današnji predstavitvi načrtovanih naložb na območju Slovenske Bistrice povedal mag. Sovič bo Elektro Maribor za dograditev in posodobitev lokalnega omrežja namenil skoraj 3,3 milijona evrov, porabili pa jih bodo za pokablitev približno 33 kilometrov nizko in srednjenapetostnih vodov, zgraditev štirih transformatorskih postaj, zamenjavo oziroma odstranitev več kot 1.550 drogov ter priključitev novih 2.000 merilnih mest v sistem naprednega merjenja.
Med drugim naj bi tako letos sklenili prenovo 110/20 KV RTP Slovenska Bistrica, ki poteka v sodelovanju z Elesom, pri čemer znaša skupna vrednost investicije kar 2,8 milijona evrov (del Elektra Maribor). V naselju Zreče bodo postavili nadomestno 20/0,4 kV transformatorsko postajo Zreče 1 in s tem nadomestili staro, ki je bila zgrajena že leta 1961. S pokablitvijo dovodnih vodov pa bodo sprostili tudi večji prostor do sedaj neuporabnega zemljišča za potrebe bodoče obrtne infrastrukture. Nadalje je predvidena še gradnja TP Čadram 2 (blizu naselja Oplotnica), TP Maharska vas 2 (v naselju Poljčane), TP Morje 3-nadomestna (v naselju Morje) in TP Blato 2 (v Slovenskih Konjicah), s čimer se bodo izboljšale napetostne razmere in povečala zanesljivost napajanja tamkajšnjih odjemalcev.
Kot rečeno, pomemben delež v razvojnih načrtih družbe predstavljajo tudi naložbe v sistem napredenega merjenja, ki je osnovni gradnik pametnih omrežij, in prinaša številne koristi, med katerimi so denimo kakovostnejši podatki zaradi daljinskega odčitavanja, možnost merjenja več tarif ter izvajanje ukrepov prilagajanja odjema in upravljanja s porabo, možnost daljinskega odklopa in omejevanja moči (v primeru izklopa zaradi prekoračitve naročene moči si odjemalec lahko sam zagotovi ponovno napajanje z vklopom odklopnika), hitrejše odkrivanje napak in s tem zmanjšanje izgub v omrežju, možnost povezave z merjenjem porabe drugih energentov.
Na območju Območne enote Slovenska Bistrica je bilo sicer konec minulega leta v sistem naprednega merjenja vključenih že 21.530 merilnih mest oziroma 66 odstotkov vseh tamkajšnjih merilnih mest, pri čemer naj bi se ta delež do konca tega leta povečal že na 71 odstotkov, s čimer bo območje Slovenske Bistrice med najbolj opremljenimi s sodobnimi števci v državi.
Pomoč dobrodelnim organizacijam že stalnica
Družba Elektro Maribor že vrsto let finančno pomaga različnim humanitarnim organizacijam, ki delujejo na njenem območju, in to tradicijo nadaljujejo tudi letos. V okviru predstavitve razvojnih načrtov na območju Slovenske Bistrice so tako podelili tudi sredstva dvema tamkajšnjima območnima organizacijama, in sicer Rdečemu Križu in Karitas.
Mag. Boris Sovič je ob tej priložnosti izpostavil, da Elektro Maribor svojo družbeno odgovornost izpričuje predvsem preko svojega poslanstva, zanesljive in kakovostne distribucije električne energije, zelo rad pa priskoči tudi na pomoč vsem, ki so jo potrebni. Solidarnost je pomembna vrednota povezane skupnosti, je dejal mag. Sovič, kar smo občutili tudi sami ob naravni ujmi pred temi leti. Zato z veseljem, že šesto leto zapored, podpiramo delo lokalnih humanitarnih organizacij, katerih aktivnosti so usmerjene predvsem v pomoč ljudem, ki tovrstno pomoč potrebujejo.
Marija Bračič, sekretarka Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja Slovenska Bistrica, pa je v zahvali poudarila, da tovrstno pomoč že tradicionalno namenjajo letovanju otrok iz socialno ogroženih družin. Lani so tako s pomočjo donatorjev na počitnice na Debeli rtič in v Punat poslali 151 otrok. Kot je še dejala, vzoren primer sodelovanja družbe Elektra Maribor vse bolj sledijo tudi druge lokalne družbe, kar jim vzbuja upanje, da bodo lahko svoje delo uspešno nadaljevali tudi v prihodnje.
Jani Družovec, predsednik Župnijske Karitas Slovenska Bistrica, je dejal, da je pohvalno, da družba, katere prednostna naloga je izvajanje gospodarske dejavnosti, ohranja tudi čut za sočloveka in je vedno pripravljena priskočiti na pomoč. Ta je v času, ko se srečujemo z vse večjimi stiskami ljudi, še posebej dobrodošla, današnjo donacijo pa bodo v Karitasu porabili predvsem za nabavo šolskih potrebščin in plačilo položnic tistim, ki tega sami ne zmorejo.