Energetika

ELEKTROFEST letos že tretjič

Znanstveni festival Elektrofest, ki letos poleg Ljubljane poteka še v Krškem, obiskalo 800 mladih.
ELEKTROFEST letos že tretjič
V Ljubljani in Krškem danes poteka zdaj že tradicionalna prireditev Elektrofest, ki je namenjena energetskemu opismenjevanju dijakov, pri čemer se je letos prirediteljem ELES-u, Elektroinštitutu Milan Vidmar in Fakulteti za elektrotehniko, prvič pridružila še družba Gen energija s svojim Svetom energije v Krškem. Tako že od zjutraj na različnih lokacijah v Ljubljani in Krškem potekajo predstavitve značilnosti slovenskega elektroenergetskega sistema, njegovega delovanja in posebnosti, ki spremljajo energetsko stroko. Tem je namenjena tudi predstavitev in vloga visokonapetostnega laboratorija EIMV, v katerem elektroenergetski strokovnjaki proučujejo različne energetske pojave. Dijaki  se lahko preizkušajo tudi v igrah, ki ponazarjajo proces usklajevanja proizvodnje in porabe, pa tudi prenosa električne energije.
Osrednji dogodek Elektrofesta v Ljubljani je bilo odprtje razstave Tehniška dediščina skozi čas in Razvoj tehnologij pri nadzemnih vodih.  Dogodka so se udeležili tudi  direktorji elektro inštitucij – Aleksander Mervar iz ELES -a,  dr. Maks Babuder iz EIMV, Martin Novšak iz GEN energije ter dekan Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani dr. Igor Papič.
ELES letos obeležuje 90-letnico prenosnih elektroenergetskih poti, zato je njegov program na Elektrofestu obarvan z razvojem, ki so ga v tem času omogočili mnogi tehnološki izumi. Tako so za dijake pripravili razstavo Tehniška dediščina skozi čas; 10 let Elesovega Muzeja elektroprenosa Fala-Laško, predstavniki podjetja pa dijakom predstavljajo najsodobnejšo tehnologijo, ki je zrasla na temeljih zgodovine in s katero upravljajo slovenski energetski sistem. »V Elesu, kjer je zrasla ideja – najprej o Dnevu odprtih vrat, nato še o Elektrofestu,se zelo dobro zavedamo pomena energetske pismenosti. Znanje in razumevanje energije in energetike je namreč pomembna podlaga za odgovorno oblikovanje energetske prihodnosti. Energetska prihodnost je pomembna javna tema, o kateri v družbi in medijih razpravljamo z raznolikimi vsebinskimi poudarki in motivi ter s še bolj raznolikimi podlagami znanja o energiji in energetiki. Tako ni čudno, da pogosto prihaja do nerazumevanja in celo do konfliktov glede energetskih prioritet. Energetsko opismenjevanje prispeva k utrjevanju te »skupne podlage« – razumevanja in zavedanja o pomenu energije za naše vsakdanje življenje ter realnih možnostih zadovoljevanja naših potreb po energiji«, je v uvodnem nagovoru ob otvoritvi razstave poudaril pomen energetskega opismenjevanje direktor družbe ELES Aleksander Mervar.
Dr. Maks Babuder iz EIMV je v nadaljevanju spomnil na bogato zgodovino slovenske energetike in izrazil upanje, da bo ta tudi v prihodnje navdihovala mlade. Podobne želje je imel tudi dekan Fakultete za elektrotehniko dr. Igor Papič, ki je izpostavil, da vsi poznamo svet pred električno vtičnico, premalo pa poznamo tistega za njo, ki se mu reče elektroenergetski sistem. Kot je dejal, se je Fakulteta temu dogodku, ki je nastal na Elesovo pobudo, že na začetku pridružila z namenom, da mladim približa svet elektrotehnike ter jih navduši za izobraževanje na tem področju, saj žal zanimanje za tehnične vede v zadnjih letih pri nas upada..
 »Energetika je vsekakor strateško pomembna panoga; je ožilje za delovanje in rast slovenskega gospodarstva. Če so odločitve o razvoju energetike prave, spodbujajo gospodarski in s tem družbeni razvoj. Če uspemo ob tem zmanjšati okoljska tveganja in hkrati tudi znižati stroške za energijo, se zagotovo odločamo v pravi, trajnostni smeri razvoja energetike. In to je smer, ki ji z oskrbo z energijo iz trajnostnih in obnovljivih virov – predvsem iz jedrske in vodne energije –  sledimo v skupini GEN,« pa je v pozdravnih besedah  poudaril direktor GEN energije Martin Novšak, ki je dodal, da je vesel povabila, da se pridružijo temu znanstvenemu festivalu ter dejal, da se njihova naložba v energetsko opismevanje skozi Svet energije že obrestuje, saj je zaradi povečanega zanimanja tehnična šola v Krškem že bogatejša za oddelek. (bj)
Brane Janjič
O avtorju