Po novem v kooperaciji sodeluje trinajst sistemskih operaterjev iz desetih držav.
S 1. februarjem je ELES formalno postal del kooperacije IGCC in s tem naredil nov velik korak pri implementacije zahtev omrežnih kodeksov. V okviru kooperacije tako po novem sodeluje trinajst sistemskih operaterjev iz desetih držav. In sicer: nemški sistemski operaterji 50Hertz, Amprion, TenneT in TransnetBW, avstrijski sistemski operater APG, češki sistemski operater CEPS, belgijski sistemski operater Elia, danski sistemski operater Energinet, hrvaški sistemski operater HOPS, francoski sistemski operater RTE, švicarski sistemski operater Swissgrid, nizozemski sistemski operater TenneT in slovenski operater ELES.
Namen mehanizma je izmenjava t.i. nenamernih odstopanj elektroenergetskih sistemov med sistemskimi operaterji, kot orodje razbremenjevanja aktivacije avtomatske rezerve za povrnitev frekvence oziroma sekundarne regulacije. Gre za povsem avtomatiziran proces, v katerem se korekcije bilanc sistemov izvedejo vsak regulacijski cikel, pri čemer je treba upoštevati tudi zadnje stanje razpoložljivih prenosnih zmogljivosti na mejah med državami. V okviru mehanizma ima ELES možnost vsak trenutek izmenjati kar do 200 MW odstopanj v pozitivno ali negativno smer, kar je več kot trikratnik obsega zakupljene sekundarne regulacije (60 MW).
Od sodelovanja v IGCC mehanizmu zaradi števila držav in s tem večjega potenciala za izravnavo v Elesu pričakujejo še večje pozitivne učinke na razbremenjevanje aktivacije sekundarne regulacije in s tem še boljšega zagotavljanja zanesljivega obratovanja elektroenergetskega sistema Slovenije.
Intenzivno delo na projektu je potekalo vse od sredine leta 2017, pri čemer so vse aktivnosti izvedli strokovnjaki Elesa z lastnim znanjem in sredstvi.
S priključitvijo kooperaciji IGCC je dokončno ugasnil podoben mehanizem, v Elesu znan pod imenom INC, v katerem je ELES sodelovali z avstrijskim in hrvaškim sistemskim operaterjem. Mehanizem INC je sicer izjemno uspešno deloval vse od maja 2013 in v tem času omogočil prihranek blizu 30 milijonov evrov v obliki nižjih stroškov izravnave sistema za bilančne skupine v Sloveniji in posledično za končne porabnike električne energije.